Prawie każdy myślał kiedyś nad tym, aby założyć firmę i zostać własnym szefem. A gdyby to była firma transportowa? Tutaj pojedyncze kontrakty mogą zamykać się nawet na kilkuset tysiącach! Pamiętajcie jednak o tym, aby decyzję podejmować z chłodną głową i po analizie, potencjalnych wydatków. Czy mamy szanse na rynku? Jak chcemy to zrobić? Czy jesteśmy gotowi na trudności, które będą na nas czekać?

Pomysł

Warto zastanowić się nad tym, czy naprawdę jest to wyjście stworzone dla nas, gdyż branża sama w sobie należy do tych trudnych. Jeżeli nasza odpowiedź brzmi tak, to nadszedł czas na zastanowienie się nad nowym biznesem, a dokładniej jego specjalizacją. Jak mówi dość popularne stwierdzenie: nie można być najlepszym we wszystkim, więc z tych gałęzi, których nie jesteśmy realizować w sposób optymalny, powinniśmy zrezygnować. Inne sprawy do przemyślenia to chociażby:
– czy będziemy wchodzić wyłącznie na rynek usług przewozowych, czy rozszerzymy je do usług firmy logistycznej?
– czy będziemy wynajmować samochody, czy zbudujemy własną flotę i sukcesywnie będziemy ją zwiększać?

Konkurencja

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na specjalność naszego biznesu, czas przeprowadzić analizę konkurencji. Wiedząc o mocnych i słabych stronach firm działających na tym samym rynku przykładowo usług transportowych w Gdańsku, będziemy mogli znaleźć nie tylko niszę, którą wypełnimy, ale również pomoże nam to ustalić średni poziom cen. Warto pamiętać, że jest to rynek klienta i to on dyktuje ceny, przez co konkurowanie samą ceną może okazać się trudne.

Czy to się będzie opłacać?

Najważniejszym z pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć, to te: czy wszystko będzie się nam opłacać? Przekroczenie progu rentowności musi być podstawowym zadaniem każdego miesiąca funkcjonowania firmy, zarówno tej małej z kilkutysięcznego miasteczka, jak i poważnego potentata świadczącego usługi transportowe w Gdyni. Ustalenie stawki za nasze usługi musi być adekwatne do ponoszonych kosztów. Zbyt wysoka cena nie przyciągnie żadnego klienta, a nasz biznes szybko upadnie.

Podsumowanie

To tylko początkowe etapy funkcjonowania naszej firmy. Niezbędne będzie także uzyskanie szeregu uprawnień, które są niezbędne do legalnego działania. Certyfikaty kompetencji zawodowych, zezwolenia na wykonywanie zawodu czy dodatkowe funkcje pojazdów, takie jak dźwig samochodowy itp. Ogrom formalności może przerażać, jednak gdy jesteśmy gotowi na podjęcie tego ryzyka, może się okazać, że staniemy się prawdziwymi rekinami biznesu usług!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here