To określenie znamy chyba wszyscy. Towarzyszy nam od wielu lat nawiązując do różnorodnych działań IT. Jednak czy wiemy, czym dokładnie jest i w jakim celu jest używane?

Big data – podstawowe informacje

Określenie to opisuje zjawisko szukania, gromadzenia i analizowania danych. W świecie, gdy sami często udostępniamy o sobie wiele informacji, tworzenie tego typu baz danych nie stanowi dużego problemu. Dzięki informacjom, jakie przekazujemy oraz dogłębnym analizom, wiele firm potrafi stworzyć profil klienta idealnego. Bazując na zdobytych wiadomościach, przedsiębiorcy wiedzą jaki przekaz będzie najbardziej dostosowany do naszych oczekiwań. Według ekspertów Big Data cechują: duża ilość różnorodnych danych, szybkość w napływaniu informacji oraz ich wysoka wartość.

Jak to działa?

Big data jest wykorzystywane przez wiele różnych branż. Firmy telekomunikacyjne i banki, to tylko niektóre z nich. Dane czerpią między innymi z portali społecznościowych, ale także z ankiet czy formularzy, które często zdarza się nam uzupełniać. Niekiedy informacje są zdobywane nawet przez aplikacje. Zaznaczyć należy, że jest to jak najbardziej legalne rozwiązanie. Unia Europejska wraz z Generalnym Inspektoratem Ochrony Danych Osobowych pilnują, by żadna firma zbytnio nie ingerowała w życie społeczeństwo.

Dlaczego to takie ważne?

Chodzi oczywiście o pieniądze. Im więcej wiedzą o nas przedsiębiorcy, tym większy wpływ mają na nasze decyzje zakupowe. Jeśli na popularnym portalu zmienimy status na „zaręczony/a” bardzo szybko zobaczymy mnóstwo reklam domów weselnych, jubilerów, florystów itd. Wielkie przedsiębiorstwa z chęcią wykorzystują big data, ponieważ pozwala im to na zdobycie wielu klientów w stosunkowo prosty sposób. Oczywiście sama analiza takiej ilości danych zajmuje nieco czasu, ale bez wątpienia warto go na to poświęcić.

Choć kontrowersyjne, zjawisko Big Data towarzyszy nam od dawna i z pewnością nadal będzie się prężnie rozwijać. Pamiętajmy, że w dużej mierze to od nas samych zależy jakimi informacjami dzielimy się w Sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here