Franczyza

Franczyza zaczyna cieszyć się w naszym kraju coraz większą popularnością. W modelu franczyzowym możemy otworzyć sklep, restaurację, salon kosmetyczny i wiele innych punktów. Czy franczyza będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą zdecydować się na swój pierwszy, własny biznes?

Franczyza dla początkujących

Model franczyzowy jest bardzo prosty – franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy swoje logo, nazwę, produkty, pomaga stworzyć politykę cenową, kadrową czy model kultury organizacyjnej. Dodatkowo franczyzodawca pomaga rozreklamować nowy punkt handlowy czy usługowy. W zamian otrzymuje od franczyzobiorcy określoną w umowie kwotę, która zazwyczaj stanowi pewien procent wygenerowanych przychodów. Ogromną zaletą franczyzy jest fakt, iż coraz więcej firm chce podjąć się dalszej ekspansji w tym właśnie modelu. Potencjalni franczyzobiorcy mogą więc wybierać firmy z różnego sektora gospodarki, co znacznie zwiększa w ich oczach atrakcyjność franczyzy.

Biznes krok po kroku

Niektórzy mówią, że do prowadzenia własnego biznesu trzeba się odpowiednio przygotować. Młodzi przedsiębiorcy popełniają szereg błędów, które mogą kosztować ich nawet bankructwo, a tym samym likwidację firmy. Tymczasem biznes franczyzowy pozwala nam uniknąć tych pierwszych, najbardziej typowych błędów. Mamy bowiem opiekuna, którym jest właśnie franczyzodawca. To on uczy nas, jak poruszać się w świecie biznesu. Pokazuje nam, jakie praktyki pomagają odnieść sukces, a jakiego wręcz uniemożliwiają jego osiągnięcie. Pamiętajmy, że jest to wiedza pochodzą z wieloletniej praktyki, a nie jedynie teoretyczna, którą przecież możemy pozyskać we własnym zakresie. Dopiero, gdy dowiemy się, jak w ogóle funkcjonuje świat biznesu, będziemy mogli się w nim swobodnie poruszać. Będzie nam o tyle prościej, że franczyzodawca narzuca pewne ramy, w których możemy dowolnie działać. Nie ponosimy więc tak dużego ryzyka związanego z podejmowaniem własnych, często nie do końca trafnych decyzji.

Franczyza dla każdego?

Biznes franczyzowy wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wszystkich początkujących przedsiębiorców. Niemniej jednak musimy mieć na uwadze, że nie każdy odnajdzie się właśnie w takim modelu biznesowym, nawet jeśli nigdy wcześniej nie miał do czynienia z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Otóż niektóre osoby, pomimo młodego wieku i niedużego doświadczenia, mają jasno sprecyzowane plany na swoją działalność. Co więcej, nie boją się podejmować ryzyka. Prawdą jest, że biznesu można się w pewien sposób nauczyć na podstawie książek. Wymaga to jednak ogromnej determinacji, a także przeszukiwania różnego typu źródeł. Warto jednak mieć na uwadze, że osoby bardzo ambitne, z pomysłem na swój własny biznes i wielkimi aspiracjami zwyczajnie nie odnajdą się w modelu franczyzowym. Niestety, franczyza będzie je za bardzo ograniczać. Tymczasem ci, którzy chcieliby spróbować swoich sił w biznesie, jednak nie są do końca przekonani co do własnych możliwości, powinni skorzystać z bogatej oferty franczyzowej.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, sprawdź portal Franczyza w Polsce – dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób prowadzić franczyzę i rozwijać firmę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here