Funkcjonowanie firmy czyli jak ważna jest prawidłowa współpraca z dostawcami

Przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromną rolę w firmie odgrywają dostawy. To właściwie cała sieć powiązań, która rozpoczyna się w momencie, w którym dostawca udostępni surowiec, a później rozwija się na jeszcze kilkanaście etapów, zanim finalnie trafi do klienta.

Rozwój dostawców – skutki opóźnień

Łańcuch dostaw to cała machina działań kilkunastu, a często kilkuset ludzi. Aby proces w ogóle się rozpoczął, potrzeba surowca, z którego będzie można wykonać produkt. Do tego na rynku musi pojawić się dostawca posiadający określony surowiec – jeśli takowy zaistnieje, to wówczas potrzeba producenta, który zajmie się opracowaniem danego produktu. Od producenta produkt musi trafić do hurtownika, który pomoże rozprowadzić daną rzecz lokalnie lub globalnie. Przedostatnim etapem jest oczywiście sprzedaż, dzięki której produkt dotrze bezpośrednio do klienta.

W momencie, gdy na którymś etapie dojdzie do opóźnienia – zabraknie surowca, produkcja nie ruszy tak szybko, jak zakładano lub opóźnią się dostawy do sklepów – cały łańcuch dostaw zachwieje się. W praktyce oznacza to, że klient może po prostu zrezygnować z zakupu. W czasach, gdy dla ludzi liczy się przede wszystkim szybkość i dostępność podczas kupowania, brak produktu nie będzie wiązał się z oczekiwaniem na niego – klient po prostu wybierze coś innego. Dlatego właśnie tak istotne jest dbanie o to, by łańcuch dostaw działał zawsze w 100%. Jak to zrobić?

Łańcuch dostaw krok po kroku – zaufaj specjalistom

Jeśli chcesz mieć pewność, że dostawy w twojej firmie nigdy nie będą mieć obsuwy, zatrudnij fachowca, który będzie dbał o cały ten proces. Najbardziej wykwalifikowanymi osobami dbającymi o dostawy są inżynierowie SQ&D. Ich działania obejmują m.in.:

  • Kontrolowanie nowych dostawców. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy dane firmy będą reagować odpowiednio szybko, dzięki czemu w twojej firmie nie będzie obsuw. Dodatkowo inżynierowie SQ&D zadbają też o zatwierdzenie nowych dostawców, gdy przejdą oni proces weryfikacji.
  • Kontrolowanie procesów produkcji seryjnej – dzięki nadzorowaniu tej części zapobiegną problemom, które mogłyby powstać już na samym początku łańcucha dostaw.
  • Przeprowadzanie audytów u dostawców. Audyty pozwolą wykluczyć ewentualne błędy, co znacząco może skrócić czas dostaw – a to ma szczególne znaczenie już na końcowym etapie sprzedawca-klient.
  • Prowadzenie działań prewencyjnych, które umożliwiają zapewnienie odpowiedniej jakości dostaw. Jest to tak zwany proces SQA (Supplier Quality Assurance). Dodatkowo inżynierowie SQ&D wspomagają go też z zakładów dywizyjnych.

Jakie efekty daje zatrudnienie inżynierów SQ&D?

  • Utrzymujesz ciągłość dostaw, uzyskując przy tym zadowolenie klientów i gwarancję, że będą oni wracać do twojej firmy,
  • Zwiększasz zyski, co pozwala twojej firmie rozwinąć się na większą skalę,
  • Nie musisz osobiście kontrolować procesów związanych z dostawą,
  • Twoja firma generuje mniej strat i zyskuje lepszą pozycję na rynku.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki uprzejmości właścicieli firmy TeamPrevent Poland z Pszczyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here