Jak przeprowadzić dział spadku

Okoliczności otwarcia spadku są dla spadkobierców zwykle jednymi z trudniejszych momentów życia, Nie dość, że odchodzi bliska im osoba, to jeszcze pojawiają się problemy związane z samym procesem dziedziczenia. Pół biedy jeśli do spadku uprawniona jest tylko jedna osoba, ale prawdziwe schody zaczynają się kiedy spadkobierców jest wielu.

W takiej sytuacji w momencie otwarcia spadku, wszyscy spadkobiercy stają się współwłaścicielami całej masy spadkowej. Aby część przypadająca każdemu z nich mogła wejść do indywidualnego majątku konkretnej osoby, należy dokonać tak zwanego działu spadku.

Zatem kiedy możemy dokonać działu spadku? Odpowiedź jest prosta – w sytuacji dziedziczenia przez kilka osób, których intencją jest ustanie wspólności majątku spadkowego.

Warto zwrócić uwagę na jedną, bardzo istotną kwestię. Mianowicie ta instytucja prawna pozwala jedynie na podział aktywów spadku, zatem niemożliwe jest podzielenie długów spadkowych.

Działu spadku można dokonać na dwa sposoby. Po pierwsze w drodze umownej, pod warunkiem, że wszyscy spadkobiercy są zgodni co do istoty. czynności prawnej. Jeśli taka sytuacja nie ma miejsca pozostaje tylko posiłkować się drugim dostępnym sposobem, czyli przeprowadzeniem działu spadku na drodze sądowej.

Pierwszy z wymienionych sposobów nie wymaga szczególnej formy prawnej, o ile w skład spadku nie wchodzi nieruchomość. W tym przypadku konieczne będzie przeprowadzenie czynności w formie zarezerwowanej dla większości czynności związanych z obrotem nieruchomościami, czyli aktu notarialnego.

Dużo bardziej skomplikowanym sposobem przeprowadzenia działu spadku jest drugi sposób, czyli dokonanie tego w drodze postępowania sądowego. Do tego typu działań zwykle trzeba posunąć się dopiero wtedy, gdy pomiędzy spadkobiercami nie ma zgody co do tego w jaki sposób ma być przeprowadzony podział.

Dokładniejsze informacje na ten temat tutaj: Dział spadku

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułShoplo integracje
Następny artykułOkna Veka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here