Poniżej przedstawiamy kilka prostych technik i metod jak się szybko i sprawnie uczyć języka angielskiego.
Budowanie urządzeń mnemotechniczne i oszukiwanie nimi swój mózg
Często istnieją słownictwo, zasady lub zwroty, które po prostu nie wbijają ci się do głowy. Nieważne ile razy próbujesz je zapamiętać, nie możesz ich zapamiętać następnego dnia. Z urządzeniami mnemotechnicznymi łatwiej jest się nauczyć. To nic innego jak proste zdania mnemotechniczne lub małe objazdy językowe, które pomagają nam zapamiętać to, czego się nauczyliśmy. Można też wymyślać małe historyjki o szczególnie trudnych słowach, które prowadzą do tego słowa.
Przykład mnemonika: Bądź mądry i pamiętaj, że rzeczowniki są zawsze kapitalizowane!
Używanie zakreślacza i podkreślanie ważnych punktów
Podkreślanie ważnych fragmentów w tekstach do nauki jest dość przydatne. Uświadamia to, co jest ważne i poprawia pamięć. Powtarzanie tego, czego się już nauczyłeś, będzie dla Ciebie o wiele łatwiejsze – to również zwiększa czynnik zabawy. Kto nie jest zadowolony z szybszych efektów uczenia się? Ale uważajcie, bo tu obowiązuje zasada: mniej znaczy więcej! Jeśli pomalujesz cały angielski tekst, stracisz szybszy efekt uczenia się.
Odpoczywanie od nauki angielskiego – daj swojemu mózgowi też odetchnąć
Po 40-50 minutach intensywnej nauki wskazane jest odłożenie wszystkiego na bok i naładowanie akumulatorów. Nie myśl o przerwie jako o „straconym” czasie, ponieważ to, czego się do tej pory nauczyłeś, musi zostać przetworzone zanim twój mózg zostanie zalany nowymi informacjami. Wyjdź na zewnątrz na kilka minut świeżego powietrza lub otwórz okno! To zaopatrzy twój mózg w tlen i będziesz mógł się lepiej skoncentrować. Ważne: Nie zapomnij o piciu podczas nauki.
Zabawa – oglądanie filmów i serialów w języku angielskim
Można uczyć się podczas oglądania telewizji? Tak, to działa! W epoce płyt DVD i dostawców wideo na żądanie, filmy i seriale mogą być wykorzystywane jako zróżnicowana metoda uczenia się angielskiego. Najpierw sprawdź, w jakim języku są one dostępne, a następnie obejrzyj swoje ulubione seriale w języku angielskim. Ustaw napisy w swoim ojczystym języku. W ten sposób słownictwo dostanie się do twojej pamięci – bez konieczności dodatkowego wysiłku. Najfajniejsze jest to, że trenujesz swoje rozumienie ze słuchu, a nawet wymowę i czujesz się jak w obcym języku.
Słuchanie angielskiego radia i nauka słówek angielskich z piosenek
Oczywiście, potrzebujesz podręczników i intensywnych sesji gramatycznych, ale aby ćwiczyć swoje rozumienie ze słuchu, nie musisz cały czas siedzieć przy biurku. Dla Twojego słuchu ważne jest, abyś zapoznał się z dźwiękiem i wymową. Niezależnie od tego, czy gotujesz, idziesz na studia, czy uprawiasz sport, włącz radio i przyzwyczajaj się do języka angielskiego. Jeśli nie możesz znaleźć angielskiej stacji w swoim programie radiowym, użyj radia internetowego. Znajdziesz stacje w prawie każdym języku. Większość z nich jest nawet nadawana na żywo i jest bezpłatna. W przyszłości, gdy usłyszysz niemiecką piosenkę, którą lubisz i jesteś ciekawy, zwróć uwagę na to, co już rozumiesz lub o czym jest ta piosenka. Tłumaczyć słownictwo lub zwroty, których nie znasz i próbować nawiązywać połączenia. Z czasem zrozumiesz coraz więcej piosenek lub wiadomości radiowych, a tym samym dowiesz się więcej o kraju i kulturze.
Artykuł opracowany przez nauczycieli serwisu oferującego darmową naukę języka angielskiego: E-angielski.com – nauka angielskiego