Jeżeli zarządzasz flotą i martwią Cię wysokie koszty jej utrzymania – pomyśl o zintegrowanym systemie, który pomoże Ci skutecznie je optymalizować. System taki powinien umożliwić zdefiniowanie najpoważniejszych składników kosztów i umożliwić wdrożenie polityki ich zmniejszenia.

Nie jest tajemnicą, że wydatki na paliwo stanowią jeden z najważniejszych składników kosztowych. Ale na koszty floty składają się także:

  • wynagrodzenia kierowców,
  • koszty ubezpieczeń,
  • koszty napraw,
  • i wiele innych.

Kosztem funkcjonowania floty jest także strata wynikająca ze zleceń nieprzyjętych lub niewykonanych z powodu niewłaściwego rozdysponowania pracy pomiędzy kierowców. Jak zatem widać jest to obszar niezmiernie kompleksowy i jego obsługa wymaga zastosowania systemu obejmującego wszystkie aspekty zarządzania flotą.

Zrozumienie przyczyn

System zarządzania flotą powinien umożliwiać Ci nie tylko zidentyfikowanie występujących problemów, ale przede wszystkim poznanie ich przyczyn. Dlatego tak ważne jest stosowanie systemów zawierających rozbudowane moduły telematyczne. Jedną z najbardziej przydatnych funkcji telematyki jest umożliwienie badania stylu jazdy kierowcy i jego wpływu na osiągane wyniki. Jeżeli będziesz pozbawiony danych tego typu nie poznasz faktycznej przyczyny problemu. Utrudnione będzie zatem wprowadzanie programów naprawczych.

Przykładem może być zwiększone zużycie paliwa. Dopiero analiza danych zapewnianych przez moduł telematyczny pozwala na zidentyfikowanie czy problemem jest na przykład zbyt długa praca silnika na biegu jałowym czy może zbyt dynamiczny styl jazdy. Bez takich informacji możesz tracić czas na podejmowanie działań, które mogą okazać się zbędne i nie przyniosą żadnych efektów. Dzięki systemom telematycznych takie ryzyko jest minimalne.

Drugim przykładem jest próba redukcji kosztów ubezpieczeniowych. Doskonale wiadomo, że wpływ na wysokość składki ma liczba szkód. Jednak przyczyny wypadków mogą być rozmaite. W niektórych przypadkach przyczyną kolizji może być zbytnia brawura kierowców. Jednak okazać się może, że szkody są przyczyną nieefektywnego systemu rozdzielania zleceń, w wyniku którego kierowcy zmuszeni są do zbyt szybkiej i niebezpiecznej jazdy. Dobry system telematyczny pozwoli na zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyn.

Wsparcie szkoleń

System zarządzania flotą powinien także wspierać system szkoleń. Dzięki zidentyfikowaniu prawdziwych przyczyn wysokich kosztów lub niskiej efektywności będziesz miał możliwość zaprojektowania odpowiadającego potrzebom programu szkoleniowego.

Dodatkowo system zarządzania flotą ułatwi Ci monitorowanie efektów prowadzonych szkoleń. Bez problemu zbadasz czy podejmowane działania są efektywne czy może wymagają korekty.

Bez kompleksowego systemu zarządzania flotą wykonanie zadań zmniejszających koszty i podnoszących efektywność jest bardzo trudne. W niektórych przypadkach jest to zadanie niemożliwe do wykonania. Dlatego pomyśl o wdrożeniu systemu, który ułatwi Ci codzienną pracę i poprawi jej wyniki.

Źródło: Finder – Monitoring floty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here