Wieś wydaje się kiepskim miejscem na prowadzenie dochodowego biznesu. Nic bardziej mylnego. Na wsi można uruchomić naprawdę świetnie prosperujący biznes. Na wsiach są dosyć duże przestrzenie. Można więc zastanowić się nad tym, czy nie uruchomić na przykład składu węgla bądź drzewa. Duży skład może służyć również na przechowywanie maszyn budowlanych, samochodów ciężarowych. Jeśli posiadamy sporą ilość pola to warto zdecydować się po prostu na jego uprawianie. Coraz popularniejsza w naszym kraju staje się zdrowa żywność ekologiczna BIO.
Agroturystyka
Ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty to najpopularniejszy pozarolniczy biznes na polskiej wsi. Otwarcie gospodarstwa agroturystycznego to wydatek od 150 do 300 tys. złotych. Zyski są uzależnione od liczby miejsc noclegowych i oferty dodatkowych atrakcji. Przeciętnie właściciel wiejskiego pensjonatu może liczyć na miesięczne wpływy w wysokości 5 tys. zł w sezonie i 2 tys. złotych poza nim.
Domowe wypieki
Wypieki oparte o składniki prosto z przydomowego ogrodu. Niekiedy wypiekane w tradycyjnych piecach opalanych drewnem. Te dwie cechy sprawiają, że klienci coraz chętniej wybierają np. takie ciasta, niż z cukierni bądź piekarni, których jakość wyrobów jest znacznie niższa.
Mini ogród zoologiczny
Konie, strusie, lamy to te zwierzęta najczęściej występują w polskich małych ogrodach zoologicznych. Jedną z dodatkowych zalet posiadania takich zwierząt jest otrzymywanie produktów zwierzęcych jak jaja, mleko.
Ogród z herbatą
Biznes ten jest przeznaczony raczej dla pasjonatów herbaty, którym ten biznes będzie dawał satysfakcję. Do uprawy herbaty będziesz potrzebować sporego ogrodu, odpowiedniej gleby w zależności od odmiany oraz naturalnie sadzonek herbat.
Hodowla drzewek bonsai
Drzewka Bonsai wymagają cierpliwości, dokładności i przede wszystkim pasji w opiekowaniu się tymi pięknymi roślinkami. Na rynku rośnie nisza sprzedaży drzewek Bonsai. Aby otworzyć taki biznes powinieneś posiadać podstawy wiedzy na temat hodowli tych roślin, a także nie zbędne zasoby, przede wszystkim miejsce, gdzie drzewka będą przechowywane.
Ręcznie robione ozdoby
Sprzedaż takich wyrobów, jak robione na drutach czapki i szaliki, ręcznie wykonana biżuteria czy haftowane serwetki może przynieść niesamowite dochody.
Produkcja drewnianych gołębników i altan
Uruchomienie zakładu stolarskiego wyposażonego w profesjonalny trak taśmowy (urządzenie służące do obróbki drewna) pochłonie ok. 150–170 tys. złotych. Miesięczne zyski zależą od liczby sprzedanych gołębników, altan itp. Koszt pojedynczego obiektu to minimum 2 tys. złotych.
Wynajem sprzętów rolniczych
Na wsi większość osób posiadających gospodarstwa rolnicze posiada także sprzęty konieczne do wykonywania w nich prac. Zdarza się jednak, że niektórych sprzętów rolnicy nie mają, ponieważ są drogie.
Tor przeszkód
Rzeki, lasy, bagna to wszystko można znaleźć w wiejskim otoczeniu. Przyroda daje więc możliwość stworzenia toru przeszkód, który zapewni rozrywkę i wspomnienia na lata.