Każdy właściciel sklepu zdaje sobie sprawę, że poza zyskami generowane są również pewne koszty firmowe w sklepie internetowym.

Koszt to po prostu wszelkie wydatki, które ponosimy, aby osiągnąć przychód lub zabezpieczyć źródło naszego przychodu. Musi być on odpowiednio udokumentowany rachunkiem albo fakturą. Nie może być także na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Wydatki te są różne i mogą zależeć od specyfiki biznesu, ilości zatrudnianych pracowników lub wysokość czynszu za wynajmowane biuro.

Pierwszym rodzajem takiego kosztu jest sprzęt, który jest nam niezbędny do prowadzenia przedsiębiorstwa. Przykładami mogą być komputery, telefony, tablety, meble biurowe, drukarki, a także oprogramowanie i licencje.

Kolejnym kosztem jest miejsce wykonywania naszej pracy i związane z tym opłaty za wynajem oraz media. W przypadku, gdy siedziba firmy znajduje się w naszym mieszkaniu, istnieje możliwość wliczenia określonej kwoty do wydatków, ale wyłącznie w takiej części, która odpowiada faktycznemu zastosowaniu na potrzeby prowadzenia działalności. Minusem takiego rozwiązania jest odpowiednie podniesienie podatku od nieruchomości i tutaj także obowiązuje zasada, że ma to odniesienie do części wykorzystywanej w celach zarobkowych.

Pracownicy także generują pewne wydatki, które możemy wliczyć do naszych kosztów, a mianowicie mowa jest o składkach ZUS, wynagrodzeniu brutto, badaniach lekarskich, organizowaniu szkoleń, kursów, a także koszty imprez integracyjnych.

Jeżeli charakter naszej pracy wymaga częstego przemieszczanie się, to również jego zakup i wydatki na niezbędne płyny eksploatacyjne, paliwo, serwis, a także zakup biletów PKP, MPK lub lotniczych i autobusowych możemy traktować jako koszty.

Na koszty składają się również wszelkie działania marketingowe, które korzystnie wpływają na wizerunek firmy, których nie należy mylić z wydatkami na reprezentację, takimi jak między innymi stworzenie strony internetowej, zamówienie logo, reklamy lub wizytówki.

Pozostałe koszty to wydatki na księgowość, różnice kursowe i opłaty bankowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here