Bardzo interesującą kwestią, która dotyczy zakupów wirtualnych, jest magazyn w sklepie internetowym. Takie pomieszczenie bardzo często może stanowić problem dla sprzedawców internetowych, a jego zastosowanie i przydatność zależy od wielu czynników.
Przechowalnia z pewnością nie sprawdzi się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z asortymentem postrzeganym jako luksusowy. W takim przypadku klienci są w stanie poczekać na zamówione dobro określoną ilość czasu, a samo oczekiwanie jedynie podkreśla jego unikalność i prestiż.
Na czekanie możemy się także nastawić w przypadku wszelkiego rodzaju sklepów związanych z meblami, gdzie wystawy prezentują sprzedawane produkty, a faktyczna dostawa towaru może potrwać nawet kilka dni.
Należy jednak pamiętać, że posiadanie własnego magazynu, a co za tym idzie odpowiednich zapasów to z całą pewnością ogromna zaleta i wartość, która bardzo często może stanowić o naszej konkurencyjności na rynku. Istnieją bowiem klienci, którzy cenią sobie możliwości szybkiej dostawy do tego stopnia, że są w stanie zapłacić więcej za ten komfort, a co a tym idzie po prostu kontynuować swoje zamówienia u biznesowych rywali.
Przykładem może być każdy sklep, który posiada w swoim asortymencie wszelkiego rodzaju gadżety i produkty oferowane jako idealne na prezent. Klientami takich punktów są osoby, które potrzebują dużej dostępności produktów i sprawnej dostawy. Błędy lub opóźnienia na tym polu mogą niestety prowadzić do utraty zarobku.
W sytuacji, gdy nie mamy możliwości zapewnienia pełnowymiarowego magazynu na potrzeby naszego wirtualnego sklepu, warto zastanowić się, jakie oferowane przez nas produkty są najczęściej zamawiane i które z nich generują największe zyski. Tak stworzona lista pozwoli nam na utrzymywanie stałej dostępności produktów, które cieszą się największą popularnością wśród kupujących, a co za tym idzie, jesteśmy w stanie spełnić wszelkie oczekiwania stałych klientów i niwelujemy ryzyko oraz obawy, że mogą oni przejść do konkurencyjnego dla nas sklepu.