Programista to zawód, który w dzisiejszych czasach jest wręcz niezbędny. Z dnia na dzień technologia rozwija się coraz bardziej, dlatego ludzie, którzy choć w pewnym stopniu potrafią nad nią zapanować, są na wagę złota. Młodszy programista to osoba, która tworzy programy, aplikacje i narzędzia w pewnym języku programowania. Większość młodszych programistów zna co najmniej kilka języków programowania (np. C, C++, Java), lecz specjalizuje się tylko w wybranych. Zadaniami zawodowymi Młodszego Programisty są zazwyczaj: realizacja prac programistycznych dla klientów, współpraca z doświadczonym zespołem specjalistów, tworzenie oprogramowania zgodnie z dostarczonymi wytycznymi, wsparcie techniczne i rozwiązywanie problemów w istniejących produktach oraz tworzenie dokumentacji technicznej do wykonanych programów i aplikacji. Składnia języka Java:
Podstawą jest znajomość składni języka Java. Obsługa wyjątków, pętle, instrukcje warunkowe, adnotacje czy “lambdy” – wszystko co związane jest z samym językiem programowania. Wiedzę z tego zakresu możesz zdobyć przerabiając artykuły zebrane w ramach kursu języka Java.
Zatrudnienie
Aby zostać Junior Developerem nie trzeba rozpoczynać kilkuletnich studiów. To dobra wiadomość szczególnie dla osób, które posiadają już zawód, jednak chcą się przebranżowić. Szkoła programowania daje taką możliwość. Kurs to odpowiedź na pytanie jak nauczyć się programować w najkrótszym możliwie czasie. Możliwości zatrudnienia dla Młodszego Programisty oferują firmy z niemal wszystkich branż i dziedzin gospodarki. Wymagania:
- wykształcenie wyższe techniczne, lub ostatnie lata studiów
- doświadczenie w programowaniu JAVA
- dobra znajomość metodologii i technik obiektowych
- dobre zdolności analityczne
- podstawowa znajomość relacyjnych baz danych (zapytania SQL)
- dobra znajomość języka angielskiego
Oczywiście najważniejszymi pracodawcami są firmy z branży informatycznej i telekomunikacyjnej, jednak posady dla programistów znajdują się również w firmach finansowych, farmaceutycznych, medycznych, budowlanych i innych. Zakres obowiązków:
- programowanie (rozwój modułów oprogramowania)
- programowanie testów automatycznych do stworzonego kodu
- sporządzanie dokumentacji oprogramowania
- ścisła współpraca z właścicielem produktu (Product Owner)
Zarobki
Jako, że stanowisko Młodszego Programisty jest pierwszym etapem rozwoju zawodowego w programowaniu, pensje wypłacane przedstawicielom tego zawodu nie są wysokie. Szacuje się, że średnia miesięczna pensja w zawodzie Młodszego Programisty wynosi 3200 zł brutto. Atrakcyjne zarobki, przydatne benefity, stabilność zatrudnienia, poczucie bezpieczeństwa, ciekawe perspektywy rozwoju. Zawód programisty kojarzy się z wieloma korzyściami, a branża IT zajmuje wyjątkowe miejsce na rynku pracy. Im większe doświadczenie i umiejętności, tym wyższe zarobki – ta prawidłowość odnosi się nie tylko do zawodu programisty. Wysokość wynagrodzenia zależy również od wielkości i atrakcyjności miasta.