Najpopularniejsze rodzaje funduszy ETF

ETF to rodzaj inwestycji, który w coraz większym stopniu staje się przedmiotem zainteresowania szerszej grupy inwestorów. Jednym z czynników decydujących o popularności funduszy ETF jest ich szeroki wybór. Spośród dziesiątków rodzajów ETFów wybraliśmy te 3 grupy, które cieszą się największym zainteresowaniem.

Fundusze indeksowe

Zacznijmy od najpopularniejszych funduszy ETF, czyli funduszy indeksowych. W tym aspekcie emitenci instrumentu pochodnego starają się, by ETF podążał za wynikiem inwestycyjnym osiąganym przez największe indeksy giełdowe na świecie.

Jak dobrze wiemy, praktycznie każda giełda notuje indeksy, czy to skupiające największe podmioty, czy to spółki z największą kapitalizacją. Do najpopularniejszych ETF należą zdecydowanie te, które bazują na popularnym amerykańskim indeksie giełdowym S&P 500. W ofercie brokera znajdziemy jednak dziesiątki innych, równie interesujących instrumentów indeksowych, opartych także na australijskich, azjatyckich, czy naszych rodzimych, Polskich indeksach z WIG20 na czele. Jeśli poszukujesz odpowiedniego brokera, który w swojej ofercie ma nie tylko popularne ETF, ale też inne produkty inwestycyjne, z uwzględnieniem par walutowych, kryptowalut, akcji i obligacji, więcej informacji znajdziesz tutaj

Fundusze sektorowe 

Fundusze sektorowe to doskonała propozycja dla tych inwestorów, którzy szukają inwestycji w ramach konkretnego sektora czy gałęzi gospodarki. Fundusze sektorowe mogą, podobnie jak fundusze indeksowe, bazować na konkretnych indeksach giełdowych, jednak same indeksy te stworzone są z myślą o grupowaniu spółek należnych ze względu na branżę. 

A zatem inwestor zainteresowany tą formą inwestowania w ETF może z powodzeniem znaleźć ETF sektorowe skupiające się na spółkach z branży IT, medycyny, produkcji, mediów, budownictwa i wielu innych. W takim scenariuszu inwestycja w fundusz indeksowy może okazać się idealną propozycją dla wszystkich tych, którzy starają się zwiększyć swój kapitał na dynamicznym wzroście jednej czy drugiej branży. 

Fundusze surowcowe

Jak wcześniej wspomniano, fundusze ETF w wielu przypadkach nie skupiają się na indeksach czy nawet akcjach spółek giełdowych, ale też na innych walorach inwestycyjnych, takich jak pary walutowe, kryptowaluty, obligacji skarbowe, a nawet surowce

To właśnie ten segment funduszy ETF jest szczególnie doceniany przez tych inwestorów, którzy zamiast bezpiecznego lokowania kapitału, wolą wykorzystywać fundusze ETF w celach spekulacyjnych. ETF na złoto, srebro, ropę naftową i wiele innych znanych i notowanych na giełdach towarowych surowców stanowi bazę dla funduszy ETF.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here