Polskie doradztwo finansowe


W wyborze banku najczęściej pomagają nam lub – jak kto woli – wyręczają nas doradcy finansowi. To oni podpowiadają, w którym banku najbardziej będzie opłacało się wziąć kredyt lub w jaki produkt finansowy zainwestować, by zyskać więcej niż na zwykłej bankowej lokacie. Doradca finansowy opiera swą pracę przede wszystkim na obsłudze klientów poszukujących kredytów. Pierwsze spotkanie z klientem to przede wszystkim rozpoznanie potrzeb danej osoby, czyli jakiego rodzaju i w jakiej wysokości kredytu oczekuje, na co będą przeznaczone środki z udzielonego kredytu, czy bierze on pod uwagę skorzystanie z oferty kredytów walutowych, czy wyłącznie tych udzielanych w złotówkach itp. Na tym etapie ocenia się wstępnie sytuację finansową klienta tzn., czy może zabezpieczyć kredyt przez hipotekę, czy też poręczycieli, w jakiej wysokości raty są dla niego możliwe do spłaty.

 Polskie doradztwo finansoweCzym się zajmuje polski doradca finansowy

  • Przeprowadzanie rozmów z klientami w celu poznania ich oczekiwań i dokonania wstępnej oceny możliwości finansowych
  • Prezentowanie klientom oferty banku (lub ofert różnych banków w przypadku niezależnych doradców) i udzielanie pomocy w zakresie wyboru produktu najlepiej odpowiadającego ich preferencjom oraz możliwościom
  • Pozyskiwanie nowych klientów i budowanie z nimi satysfakcjonujących relacji
  • Przygotowywanie dokumentów i wniosków, wyjaśnianie zapisów zawartych w dokumentach
  • Pośredniczenie między klientem a bankiem
  • Przekazanie klientowi decyzji (pozytywnej bądź negatywnej) – decyzja jest podejmowana na podstawie dokładnej analizy zdolności kredytowej dokonanej przez analityka finansowego
  • Realizacja planów sprzedażowych
  • Budowanie pozytywnego wizerunku firmy

Zarobki

Zarobki doradcy kredytowego w Warszawie są różne. Przede wszystkim są ściśle zależne od skuteczności doradcy. W niektórych firmach obowiązuje system podstawa + prowizja, w innych można liczyć wyłącznie na prowizję. Początki w tym zawodzie mogą być trudne, osoby wytrwałe mogą wypracować zarobki rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Stawki podstawowych wynagrodzeń doradców klienta w największych bankach wynoszą od 3-8 tys. zł brutto. Zależą od banku i od regionu, w którym znajduje się oddział. Im bardziej konkurencyjny rynek pracy, tym wyższe stawki wynagrodzeń. W zależności od miasta doradca klienta detalicznego może zarobić 2,9-3,6 tys. zł brutto. Jeśli ma doświadczenie, to jego podstawowa pensja sięga 5 tys. zł. Do tego dochodzą premie wynoszące około jednej piątej rocznych zarobków.

Zdecydowanie najpopularniejszą firmą doradztwa finansowego wskazanego przez użytkowników jest Open Finance, z którą miało do czynienia ponad 30 proc. badanych. Popularność tej firmy pokrywa się z udziałem Open Finance w rynku, na którym jest niekwestionowanym liderem. Open Finance zajmuje pierwsze miejsce jeśli chodzi o wartość udzielanych kredytów, ale także produktów inwestycyjnych sprzedanych swoim klientom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here