Pozycjonowanie strony internetowej

Czynników rankingowych Google jest wyjątkowo dużo, ich liczba może dochodzić nawet do tysiąca. Jednak właściciele wyszukiwarki nie ujawniają, jakie dokładnie kwestie sprawiają, że dana witryna znajduje się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Mnóstwo parametrów zostało natomiast odkrytych przez specjalistów SEO podczas ich pracy nad pozycjonowaniem serwisów.  Jakie więc są czynniki wpływają na miejsce strony internetowej w rezultatach Google? Zobacz, zapoznając się z artykułem.

Wartość dla użytkownika

Wyszukiwarka Google nie bez powodu zyskała tak ogromną popularność. Pozwala ona bowiem użytkownikom na znalezienie jak najbardziej trafnych wyników. Aby dostarczać właśnie takie użyteczne rezultaty, algorytm Google musi potrafić dostrzec strony internetowe o wysokiej jakości – zarówno pod względem treści, jak i designu oraz mnóstwa innych elementów. Teksty na przykład powinny zostać tak zaprojektowane, by zawierać właściwe frazy kluczowe, a jednocześnie przekazywać użytkownikom interesujące ich informacje w łatwy do przyswojenia sposób (na przykład poprzez wypunktowania i pogrubienia).

Historia domeny

Dla pozycjonowania ważną funkcję pełni również wiek domeny i jej historia. Domeny, które działają i są opłacane przez kolejne lata, a także wyróżniają się dobrą historią, są wyżej oceniane przez wyszukiwarkę Google od tych krótko funkcjonujących. Autorytet danej domeny mogą obniżyć na przykład nietetyczne działania SEO nazywane technikami black hat SEO.

Szybkość ładowania

Ważnym czynnikiem rankingowym Google jest też prędkość ładowania strony. Boty Google sprawdzają ją, używając rozmiaru pliku bądź kodu witryny. Aby zwiększyć prędkość wczytywania strony, możesz na przykład zoptymalizować grafiki, zmniejszając ich rozmiar, oraz uprościć kod witryny. Do weryfikacji szybkości działania strony służy narzędzie PageSpeed Insight. Prędkość wczytywania się witryny ma oczywiście duże znaczenie także dla użytkowników, którzy w przypadku zbyt długiego czasu oczekiwania na wyświetlenie się serwisu rezygnują z jego odwiedzin.

Certyfikat bezpieczeństwa

Dla pozycjonowania nie bez znaczenia pozostaje również bezpieczeństwo strony internetowej. Tym bardziej, że trudno spodziewać się, że ktokolwiek będzie chciał zrobić zakupy w sklepie online pozbawionym zabezpieczenia w formie certyfikatu SSL.

Dostosowanie do urządzeń mobilnych

od czego zależy miejsce witryny w wynikach wyszukiwania

Miejsce witryny w wynikach wyszukiwania zależy także od poprawnego wyświetlania strony internetowej na urządzeniach mobilnych. Często witryna działa prawidłowo na smartfonach, a mimo to mogą pojawić się na niej takie błędy jak zbyt mały font czy umiejscowione zbyt blisko siebie przyciski. Takie niedociągnięcia również wpływają mniej lub bardziej na pozycjonowanie.

Linki wychodzące

Wysokie miejsce w rezultatach wyszukiwania strona może zawdzięczać również linkom wychodzącym, czyli kierującym z Twojej witryny na inne strony – portale i blogi. Pamiętaj, że te serwisy powinny być jak najbardziej wartościowe, aby roboty Google doceniły hiperłącza i Twoją stronę.

Linki przychodzące

Do ważnych dla pozycjonowania linków należą również te przychodzące, czyli backlinki znajdujące się na innych witrynach i przekierowujące użytkownika na Twoją stronę. W przypadku tego typu odsyłaczy również trzeba pamiętać, że o wiele większe znaczenie dla robotów indeksujących mają hiperłącza pochodzące z wartościowych portali, a nie tych o wątpliwej jakości. Do takich wysokiej jakości hiperłączy należą m.in.: linki od starszych domen, odsyłacze z domen .edu i .gov, hiperłącza od konkurencyjnych witryn, odnośniki ze wpisów gościnnych na blogach, linki z social mediów.

W artykule znalazło się tylko kilka kwestii decydujących o miejscu strony w rezultatach wyszukiwania. Czynników rankingowych jest znacznie więcej. Dlatego jeśli interesuje Cię pomoc podczas pozycjonowania stron w Lublinie, sprawdź ofertę agencji IBIF: https://www.ibif.pl/oferta/pozycjonowanie. Specjaliści SEO zadbają o to, by Twoja witryna znalazła się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here