Praca dodatkowa w domu to bardzo wiele różnych możliwości – zarówno dla osób, które szukają dodatkowego zarobku, jak i dla tych, które chcą zarabiać wyłącznie w domu. W gazetach było pełno ogłoszeń, w których oferowano pracę chałupniczą, polegającą najczęściej na jakichś drobnych pracach manualnych – jak właśnie skręcanie długopisów. W mediach, urzędach pracy, a zwłaszcza w Internecie można spotkać tysiące ofert pracy we własnym domu. Najczęściej jednak sięgają po nie zrozpaczeni bezrobotni, którzy nie bardzo wiedzą, co tak naprawdę chcieliby robić. Praca nakładcza, czyli to co rozumiemy pod tradycyjnym pojęciem chałupnictwa, polega na odpłatnym wykonywaniu określonej pracy, głównie o charakterze manualnym, związanym z:
- wytwarzaniem,
- przerabianiem,
- wykańczaniem różnych produktów w domu.
Umowa o pracę chałupniczą
W niektórych wypadkach może to być umowa o dzieło, w innych niejako dedykowana pracy chałupniczej umowa o pracę nakładczą. W myśl takiej umowy zatrudniony otrzymuje część praw pracowniczych, takich jak ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Jednak wynagrodzenie należy mu się wyłącznie za wykonaną pracę i to z niej jest rozliczany. Umowa taka musi być zawarta na piśmie i zawierać szczegółowe informacje o rodzaju zadania do wykonania. Brak chęci podpisania umowy przez pracodawcę powinien dać do myślenia każdemu potencjalnemu chałupnikowi. Podejmując się pracy chałupniczej w domu, uważać należy przede wszystkim na oferty, w których zaraz za obietnicą nieziemskich zarobków, kryje się prośba o przesłanie pieniędzy albo danych osobowych, brakuje za to podstawowych danych o zleceniodawcy. Często chodzi o wpłatę kaucji – za przesłane materiały do pracy chałupniczej, na wypadek gdyby ktoś się rozmyślił. Bez wahania można stwierdzić, że głównym powodem takiej sytuacji jest internet i prędkość rozprzestrzeniania się negatywnych informacji. Nie tak łatwo znaleźć już chętnych, gdy sprawdzenie wiarygodności firmy zajmuje kilka minut. Poza wymianą doświadczeń na forach powstają specjalne wątki, które mają za zadanie ostrzec przed próbą oszustwa.
Praca w domu chałupnictwo
Osoby szukające ofert pracy chałupniczej przez internet nie powinny się opierać jedynie na zapewnieniach zleceniodawców. Istotniejszym testem na wiarygodność, będzie prawdziwość danych zleceniodawcy oferującego pracę chałupniczą. Te można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niestety, często już na tym etapie weryfikacji dowiadujemy się, że taka firma w ogóle nie istnieje, albo nie zgadza się adres. O ile w ogóle jest jakiś adres, bo często ogłoszenia o pracy chałupniczej nie zawierają nawet podstawowych danych o zleceniodawcy. Często firmę, która zleca podejrzanie atrakcyjną pracę chałupniczą, da się prześwietlić za pomocą zwykłej wyszukiwarki internetowej i forów w sieci. Uczciwe firmy chałupnicze istnieją, trzeba tylko być ostrożnym i każda ofertę wnikliwie sprawdzać.