praca w kanadzie


Władze Kanady przedstawiły plan, wedle którego postanowiły przyjąć prawie milion imigrantów do 2020 roku. Założenie to powstrzymanie starzenia się społeczeństwa oraz większy rozwój gospodarczy Kanady. Zdecydowanie zwiększona ilość przyjmowanych imigrantów (w tym głównie imigrantów wyspecjalizowanych) powinna okazać się zbawienna w skutkach dla gospodatki kanadyjskiej.

 

Praca w Kanadzie – będzie łatwiej?

 

praca w kanadzieWedle nowych ustaleń Rządu Kanady, praca w Kanadzie powinna być dużo bardziej dostępna. W samym 2018 roku państwo planuje wydanie 310 tysięcy wiz pobytowych dla nowych rezydentów – to ogromna różnica w porównaniu z poprzednimi latami. Limit ten ma być co roku podwyższany – w 2019 roku będzie to 330 tys wiz, a w 2020 roku – 340 tysięcy. Doradcy rządowi proponowali premierowi limity w okolicach 450 tys (ale to dopiero w 2021 roku). Dzięki tym planow instytucje obsługujące imigrantów mogą lepiej przygotować środki, oraz nakreślić odpowiedni plan działania.

 

Wzrosty limitów przez kryzys?

 

Władze Kanady nie kryją, że za tą decyzją stoi przede wszystkim słaba sytuacja gospodarcza oraz demograficzna. Społeczeństwo Kanady starzeje się w zastraszającym tempie. W 2035 roku prawie 5 milionów Kanadyjczyków przejdzie na emeryturę, co bez imigrantów przełoży się na znacznie mniej rąk do pracy, by tych emerytów utrzymywać. Rząd liczy, że imigranci w znaczący sposób wpłyną na wzrost gospodarczy kraju. Zakłada się, że w sumie w ciągu 3 lat do Kanady przyjedzie ponad 550 tys pracowników wykwalifikowanych w różnych branżach. Około 250 tys mają stanowić osoby, które dołączą do swych rodzin, a ok 130 tys mają stanowić uchodźcy.

 

Ile osób pracuje na jednego emeryta?

 

Obecnie w Kanadzie na jednego emeryta pracuje średnio 4,2 osoby. W roku 1971 było to aż 6,6 osoby. Ale to nie wszystko. Prognozuje się, że już w 2036 roku na jednego emeryta mogą pracować tylko dwie osoby ! Dlatego praca w Kanadzie staje się łatwiejszym rozwiązaniem, jeżeli tamtejszy rząd zdecydowanie skłania się ku imigrantom.

 

Zarobki w Kanadzie

Minimalne wynagrodzenie godzinowe za pracę w Kanadzie zależne jest od prowincji: Alberta to 7 CAD za godzinę pracy, British Columbia oraz Ontario 8 CAD za godzinę, a Quebec 7,5 CAD za godzinę. Co do zawodów, bardzo opłacalna jest praca na budowach. Wymogiem jest zapisanie się do związku robotników (musimy płacić miesięczną składkę), a nasza pensja to 30 dolarów kanadyjskich za godzinę pracy. Przy wykonywaniu prac, gdzie nie jest wymagane wykształcenie oraz doświadczenie, możemy liczyć na około 12-16 dolarów za godzinę.

 

Praca w Kanadzie – czy będzie łatwiej?

Nie ma co ukrywać – taka decyzja władz Kanady to ogromne ułatwienie dla imigrantów. Praca w Kanadzie stanie się bardziej dostępna. W najkorzystniejszej sytuacji będą osoby wyspecjalizowane, znające język angielski. Jednak dla osób bez znajomości języka również pracy nie powinno zabraknąć – Kanada staje się otwarta dla imigrantów, którzy chcą pracować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here