Kierunki, które z pewnością odpowiedzą na najnowsze trendy i zapotrzebowanie, to kierunki techniczne. Inżynierowie, informatycy i elektronicy to osoby, które na ogół bez problemu znajdują pracę. By zostać ekspertem w wybranej branży, nie wystarczy ukończyć właściwy kierunek studiów, trzeba rzeczywiście interesować się tematem. Samo zdobycie wykształcenia nie gwarantuje nam jeszcze zatrudnienia, jednak wybranie jednej z powyższych branż na pewno podnosi nasze szanse.
Wybór kierunków
W przypadku osób posiadających zdolności do przyswajania nauk ścisłych, jak najbardziej polecane są kierunki proponowane przez politechniki oraz wydziały chemii i informatyki przy uczelniach wyższych. Przy wyborze uczelni warto sprawdzić rankingi, poszukać informacji w internecie, dowiedzieć się, co uczelnia oferuje oprócz minimum programowego.
1. Wybierz te kierunki studiów i uczelnie, gdzie:
- w skład grup wchodzi nie więcej niż 30 studentów;
- umiejętności praktyczne łączą się z wiedzą teoretyczną;
- istnieje możliwość uzupełnienia posiadanej wiedzy (aplikacja na studia magisterskie).
2. Zapoznaj się z zasadami rekrutacji i wymaganiami obowiązującymi na poszczególne kierunki.
3. Zwróć uwagę na treść programu
4. Porównaj uczelnie, które oferują wybrane przez Ciebie kierunki studiów – przyjdź na spotkania z przedstawicielami uczelni lub odwiedź strony internetowe szkół wyższych.
5. Zapytaj o zdanie innych – członków rodziny, przyjaciół, nauczycieli, doradców, studentów
Kierunki studiów cenione przez pracodawców
Jeśli chodzi o przyszłościowe kierunki studiów to warto wziąć pod uwagę, po jakim z nich znajdziemy szybko pracę w zawodzie. Dlatego warto jest wiedzieć, jakie oczekiwania mają przedsiębiorcy jeśli chodzi o pracowników.
- Zarządzanie i marketing
- Energetyka, elektroenergetyka, sieci i systemy energetyczne
- Mechanika, budowa maszyn, automatyka, robotyka
- Ekonomia, finanse, rachunkowość
- Inżynieria środowiska, ochrona środowiska
- Górnictwo i geologia
- Chemia
- Inżynieria lądowa
- Ekonomia transportu, logistyka
- Zarządzanie i inżynieria produkcji
- Prawo i administracja
- Informatyka i telekomunikacja
- Elektronika, elektrotechnika
Osoby, którym nie udało się dostać w I etapie na wymarzony kierunek, nie powinny się załamywać. Wielu kandydatów składa bowiem podania na więcej niż 1 kierunek i następnie rezygnuje z pozostałych. Zwalniają się zatem miejsca i uczelnie ogłaszają nabór uzupełniający.
Przyszłościowe kierunki studiów
1. Studia medyczne– medycyna, stomatologia, farmacja, fizjoterapia, dietetyka, analityka medyczna, ratownictwo medyczne, neurobiologia i kosmetologia.
2. Studia ekonomiczne- specjalista od kadr, specjalista w dziale rachunkowości, menadżer marketingu, project manager, analityk biznesowy, księgowy, doradca finansowy i inwestycyjny oraz pracownik działu finansowego
3. Studia techniczne– mechanika, architektura, elektronika, elektrotechnika, nanotechnologia czy telekomunikacja