Regulamin w sklepie internetowym bardzo często jest pomijany, gdy myśli się o sposobach pozyskiwania nowych klientów i zwiększenia sprzedaży, a jest to duży błąd.
Osoba zainteresowana naszymi produktami dokona zakupu, jeśli darzy nas pełnym zaufaniem odnośnie do produktów, ale także legalności i uczciwości samego sklepu, a to unormowane jest właśnie odpowiednim regulaminem.
Regulamin pełni kilka funkcji. Jest to doskonałe źródło informacji na temat wszelkiego rodzaju zwrotów, reklamacji oraz innych danych, które interesują nabywcę. Poza tym jest to również niezbędne zabezpieczenie dla sprzedawcy, a także potrafi podnieść wiarygodność całego wirtualnego sklepu.
Jako właściciel sklepu internetowego ciążą na Tobie pewne określone obowiązki, które odnoszą się do wymogów informacyjnych, a te z kolei są określone w kilku ustawach. Najważniejsze z nich to między innymi kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz.U. Nr 101, poz. 926 ze zm. i ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).
Bardzo istotnym krokiem jest wybór regulaminu pomiędzy gotowym szablonem i indywidualnym rozwiązaniem, a decyzja w tej kwestii zależy w dużej mierze od środków finansowych oraz ilości pracy, którą chcemy w nią włożyć.
Duże znaczenie mają również kompetencje osoby, która przygotowała regulamin oraz wszechstronność dokumentu. Może się bowiem okazać, że same warunki umowy sprzedaży nie są wystarczające w naszym przypadku i potrzebujemy również uregulowanie wszelkich spraw związanych z usługami świadczonymi drogą internetową.
Oczywiście najlepszą opcją jest regulamin dopasowany do indywidualnych wymagań, który bardzo często oferuje dodatkowe usługi związane z rozwiązywaniem wszelkich problemów i sporów dotyczących reklamacji i zwrotów, ale rzetelnie sporządzony wzór także może okazać się pomocny.