Nie zawsze założenie firmy wymaga dużych nakładów i wyrafinowanych umiejętności. Ważne są dobre, niekonwencjonalne pomysły. Wiele osób marzy o własnej firmie, ale niewiele wie od czego tak właściwie zacząć własny biznes. Niektórzy zaczynają od strony www, inni od wizytówek.
- Dobre przygotowanie- analiza rynku, określenie wizji, określenie kto jest klientem docelowym.
- Referencje klientów-opinie na temat Twojej firmy i produktu
- Zaplanuj i stwórz platformę do sprzedaży- Platformą sprzedaży może być tradycyjny sklep, sklep internetowy, bezpośrednie spotkanie czy po prostu app store.
- Profile w social media- profil musi być aktywny, więc nie decyduj się na wszystkie platformy, których nie dasz rady obsługiwać na raz
Zakładając własną firmę warto pomyśleć o tym skąd wziąć fundusze na start. Tych możliwości jest wbrew pozorom całkiem sporo – dofinansowania z Unii lub z Urzędu Miasta, fundusze dla startupów lub spółka z inwestorem. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, to pierwszym krokiem w opracowaniu własnego pomysłu na biznes jest nakreślenie ram, w których będziesz się poruszać, poszukując inspiracji.
Jak wybrać swój pomysł na firmę
Wyróżnia się pięć podstawowych dróg poszukiwania:
- analiza zmiany na rynkach, szanse i luki biznesowe,
- wymyślenie nowego produktu lub nowej usługi,
- zwiększenie wartości istniejących rozwiązań,
- porównanie rynków – lokalnego z regionalnym, krajowym,
- badanie potrzeb klientów.
Wysokość początkowego wkładu finansowego w otwarcie biznesu można znacząco obniżyć dzięki decyzji o pracy zdalnej. Praca z domu, która nie wymaga wynajmowania biura i płacenia niekiedy horrendalnego czynszu, sprawdzi się w przypadku osób, które na starcie nie szukają współpracowników. Mogą więc w domowym zaciszu pracować wyłącznie na własny rachunek.
Zakładanie własnej działalności gospodarczej krok po kroku
1. Biznesplan i wybór rodzaju działalności gospodarczej-Po podjęciu decyzji, jaką formę będzie miała nasza działalność gospodarcza oraz zebraniu wystarczających środków na jej otwarcie, przystępujemy do drugiego kroku – rejestracji firmy poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1.
2. rejestracja firmy i formularz CEIDG-1- do zamieszczonego wniosku CEIDG-1 nasze dane osobowe oraz dane dotyczące zakładanego przedsiębiorstwa.
3. Założenie firmowego rachunku bankowego- Niektóre banki do założenia rachunku bankowego wymagają pieczątki firmowej. Warto więc ją wcześniej wyrobić.
4. Wizyta w urzędzie skarbowym– Do rozpoczęcia działalności gospodarczej potrzebny nam będzie NIP. Musimy też wybrać formę opodatkowania naszego przedsiębiorstwa oraz dokonać rejestracji firmy jako podatnika VAT.
5. Główny Urząd Statystyczny– W Głównym Urzędzie Statystycznym (GUS) uzyskamy numer podmiotu gospodarczego – REGON.
6. Zakład Ubezpieczeń Społecznych- Zgłoszenie płatników składek – przedsiębiorcy oraz pracowników, następuje po wypełnieniu wniosku CEIDG-1.
7. Państwowa Inspekcja Pracy i sanepid- Osoby, które planują zatrudniać pracowników, muszą udać się do siedziby Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz sanepidu.
8. Uzyskanie koncesji i zezwoleń– przypomina pozwolenia.
9. Księgowość- decyzja kto zajmie się prowadzeniem naszej księgowości.