Własna firma pomysł

Nie zawsze założenie firmy wymaga dużych nakładów i wyrafinowanych umiejętności. Ważne są dobre, niekonwencjonalne pomysły. Wiele osób marzy o własnej firmie, ale niewiele wie od czego tak właściwie zacząć własny biznes. Niektórzy zaczynają od strony www, inni od wizytówek.

  • Dobre przygotowanie- analiza rynku, określenie wizji, określenie kto jest klientem docelowym.
  • Referencje klientów-opinie na temat Twojej firmy i produktu
  • Zaplanuj i stwórz platformę do sprzedaży- Platformą sprzedaży może być tradycyjny sklep, sklep internetowy, bezpośrednie spotkanie czy po prostu app store.
  • Profile w social media- profil musi być aktywny, więc nie decyduj się na wszystkie platformy, których nie dasz rady obsługiwać na raz

Zakładając własną firmę warto pomyśleć o tym skąd wziąć fundusze na start. Tych możliwości jest wbrew pozorom całkiem sporo – dofinansowania z Unii lub z Urzędu Miasta, fundusze dla startupów lub spółka z inwestorem. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, to pierwszym krokiem w opracowaniu własnego pomysłu na biznes jest nakreślenie ram, w których będziesz się poruszać, poszukując inspiracji.

Własna firma pomysłJak wybrać swój pomysł na firmę

Wyróżnia się pięć podstawowych dróg poszukiwania:

  • analiza zmiany na rynkach, szanse i luki biznesowe,
  • wymyślenie nowego produktu lub nowej usługi,
  • zwiększenie wartości istniejących rozwiązań,
  • porównanie rynków – lokalnego z regionalnym, krajowym,
  • badanie potrzeb klientów.

Wysokość początkowego wkładu finansowego w otwarcie biznesu można znacząco obniżyć dzięki decyzji o pracy zdalnej. Praca z domu, która nie wymaga wynajmowania biura i płacenia niekiedy horrendalnego czynszu, sprawdzi się w przypadku osób, które na starcie nie szukają współpracowników. Mogą więc w domowym zaciszu pracować wyłącznie na własny rachunek.

Zakładanie własnej działalności gospodarczej krok po kroku

1. Biznesplan i wybór rodzaju działalności gospodarczej-Po podjęciu decyzji, jaką formę będzie miała nasza działalność gospodarcza oraz zebraniu wystarczających środków na jej otwarcie, przystępujemy do drugiego kroku – rejestracji firmy poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1.

2. rejestracja firmy i formularz CEIDG-1- do zamieszczonego wniosku CEIDG-1 nasze dane osobowe oraz dane dotyczące zakładanego przedsiębiorstwa.

3. Założenie firmowego rachunku bankowego- Niektóre banki do założenia rachunku bankowego wymagają pieczątki firmowej. Warto więc ją wcześniej wyrobić.

4. Wizyta w urzędzie skarbowym– Do rozpoczęcia działalności gospodarczej potrzebny nam będzie NIP. Musimy też wybrać formę opodatkowania naszego przedsiębiorstwa oraz dokonać rejestracji firmy jako podatnika VAT.

5. Główny Urząd Statystyczny– W Głównym Urzędzie Statystycznym (GUS) uzyskamy numer podmiotu gospodarczego – REGON.

6. Zakład Ubezpieczeń Społecznych- Zgłoszenie płatników składek – przedsiębiorcy oraz pracowników, następuje po wypełnieniu wniosku CEIDG-1.

7. Państwowa Inspekcja Pracy i sanepid- Osoby, które planują zatrudniać pracowników, muszą udać się do siedziby Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz sanepidu.

8. Uzyskanie koncesji i zezwoleń– przypomina pozwolenia.

9. Księgowość- decyzja kto zajmie się prowadzeniem naszej księgowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here