Wózek widłowy to narzędzie pracy wykorzystywane w magazynach, dużych sklepach oraz na placach budowy. W przypadku małych sklepów najlepiej sprawdzają się wózki niewielkie i zwrotne.

Wózek widłowy do małego sklepu powinien być trójkołowy, ponieważ zapewnia to większą zwrotność podczas manewrowania w wąskich pomieszczeniach.

Wózek widłowy to podstawowe wyposażenie w każdym w sklepie, w którym towar ustawiany jest na paletach czy wysokich półkach. Bez wózka umieszczenie towaru za pomocą siły rąk byłoby bardzo trudne. Nie zawsze można do tego rodzaju czynności wykorzystywać drabinę czy podest, dlatego właśnie wózki widłowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Nowoczesny wózek widłowy cechuje się długą żywotnością, wysoką jakością wykonania oraz ergonomicznym rozmieszczeniem elementów sterujących. Taka budowa zapewnia kierowcy nie tylko bezpieczeństwo pracy, ale również możliwość optymalnej eksploatacji sprzętu. W magazynach najczęściej wykorzystywane są wózki standardowe oraz boczne, które nadają się do przenoszenia elementów podłużnych. W sprzedaży są również wózki terenowe, ale w małym sklepie tego rodzaju model raczej nie jest potrzebny.

Wózek widłowy może być wyposażony w ruchomy podest, czyli podnośnik, dzięki któremu operator może być bezpiecznie podniesiony na wysokość nawet kilku pięter. Ze względu na budowę podestu wyróżnia się:

  •       podesty nożycowe, stosowane przede wszystkim na budowach,
  •       podesty ramieniowe, stosowane podczas prac montażowych na wysokościach,
  •       podesty teleskopowe, stosowane w przypadku dużych wysokości.

Większość wózków widłowych to urządzenia elektryczne, choć w sprzedaży są także wózki z silnikiem spalinowym. W urządzeniach stosowane są dwa rodzaje silników elektrycznych – silniki prądu stałego DC oraz silniki prądu zmiennego AC. Najpopularniejsze są silniki AC, ponieważ zapewniają większą efektywność pracy maszyny.

Jaki wózek wybrać do małego sklepu?

W małym sklepie sprawdzi się wózek niewielki i zwrotny, dlatego najlepszym wyborem będzie pojazd trójkołowy, zapewniający łatwość manewrowania w ciasnych przestrzeniach. Warto wybrać model elektryczny z wytrzymałym silnikiem i podestem nożycowym. Elektryczny wózek widłowy do małego sklepu powinien też umożliwiać transport ładunków o wadze do 1,6 tony. Warto wybrać model z programem optymalizacji energii oraz boczną wymianą baterii. Przydatną funkcją jest możliwość sprawdzenia danych wózka za pomocą specjalnej aplikacji online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here