W dzisiejszych czasach coraz więcej sfer naszego życia przenosi się do świata wirtualnego. Przykładem takiej kategorii są zakupy, które coraz częściej robimy bez konieczności wychodzenia z domu. Między innymi z tego powodu tak popularne stały się sklepy internetowe, które oferują już praktycznie każdy rodzaj asortymentu.
Proces założenia sklepu internetowego składa się głównie z 5 kroków. Po pierwsze, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, powinieneś zbudować solidny plan działania i zastanowić się co tak w ogóle chcesz sprzedawać, kto może być Twoim potencjalnym klientem oraz jaka będzie skala Twojej sprzedaży.
Kolejnym krokiem jest stworzenie właściwej strategii, która pozwoli Ci odnieść sukces. Na wirtualnym rynku istnieje bardzo silna konkurencja, dlatego Twoim zadaniem jest zastanowienie się nad wartością dodaną, którą jesteś w stanie dać swoim klientom. W ten sposób sprawisz, że usługi, które oferujesz, będą atrakcyjniejsze od innych już dostępnych w sieci, a tym samym zapewni Ci to znaczną przewagę.
Częstym błędem jest zlekceważenie znaczenia przemyślanej nazwy naszej marki, która powinna być przede wszystkim krótka i łatwa do zapamiętania. Duże znaczenie ma także obycie w branży, którą się zajmujemy, a także czytelność pisowni, co może się przydać podczas prowadzonej rozmowy telefonicznej. Nazwa firmy powinna też być dostępna jako domena.
Prowadzenie własnego sklepu internetowego wymaga oczywiście założenia własnej działalności gospodarczej, a to najczęściej wiąże się z licznymi formalnościami. Pierwszym elementem jest zarejestrowanie firmy w Urzędzie Miasta, a następnie zdobycie REGONU w Urzędzie Statystycznym oraz założenie firmowego konta bankowego i zamówienie pieczątki. Na koniec potrzebujemy jeszcze NIP oraz musimy wybrać odpowiednią formę opodatkowania, a także zgłosić się do ZUS w sprawie obowiązkowych ubezpieczeń i zameldować firmę w Państwowej Inspekcji Pracy.
Najtrudniejszym zadaniem, którego negatywne skutki możesz odczuwać przez dłuższy okres, co jest związane z dużymi kosztami wprowadzania zmian, jest selekcja właściwego oprogramowania. Do wyboru mamy darmowe oprogramowanie, które jest przeciętnej jakości lub oprogramowanie, za które musimy zapłacić, ale jakość jest zadowalająca. Ostatnie opcja to bardzo kosztowne rozwiązanie, które polega na stworzeniu oprogramowania całkowicie dopasowanego pod nasze indywidualne potrzeby.