Co jakiś czas głośno mówi się o tym, że drastycznie spada poziom czytelnictwa w Polsce, a szczególnie młodzi ludzie nie są zainteresowani literaturą. W dobie Internetu, gdy jest wiele pasjonujących portali społecznościowych i aplikacji, relaks z książką wydaje się być już przeżytkiem. Prawda jest jednak taka, że wśród nas nie brakuje prawdziwych bibliofilii, ludzi z pasją kolekcjonujących i czytających wszystko co wpadnie im w ręce.

Dobrze zaopatrzona księgarnia wysyłkowa

Dla tego typu ludzi dobrze zaopatrzona księgarnia, w której można kupować książki siedząc sobie w swoim domu, a następnie zamawiając je z dostawą pod same drzwi, to wymarzone miejsce. Poświęcają o oni mnóstwo godzin na to, by wyszukiwać interesujące ich pozycje, śledzić wydawnicze nowości, planować co uda przeczytać się w najbliższym czasie. Od kilku lat bardzo modne jest wyzwanie polegające na tym, że w ciągu roku przeczyta się minimum 52 książki, co daje przeciętnie jedną książkę na tydzień. Naprawdę nie brakuje ochotników do podjęcia tego wyzwania. Może zatem z tym poziomem czytelnictwa nie jest aż tak źle.

Nowości wydawnicze

Świetnie zaopatrzona księgarnia to taka, w której uda znaleźć się zarówno najświeższe i najgorętsze tytuły sezonu, jak i powieści sprzed kilku lat. Tych pierwszych naprawdę nie brakuje, szczególnie odkąd w kraju zaczęły wyrastać niezależne wydawnicta, które wspierają nowych i mało znanych autorów. Zdecydowanie jest co czytać, czasami nawet trudno zdecydować się, jaką książkę włożyć do wirtualnego koszyka. Oczywiście Internet może pomóc w dokonaniu decyzji. Warto znaleźć tam strony, na których można poczytać recenzje, aby nie kupować książki zupełnie w ciemno. Co innego jeżeli jakiś ukochany autor wydał swoją najnowszą powieść. Wtedy można ją kupić bez większego zastanowienia.

Bestsellery

Oczywiście każda księgarnia ma też swoje bestsellery. Zwykle pokrywają się one z tym, co świetnie sprzedaje się również w innych księgarniach. W końcu jeżeli ludzie pokochają jakiegoś autora albo w danym momencie modny jest jakiś tytuł, wszyscy chcą to przeczytać. Ostatnio tak właśnie się stało kiedy słynna E.L.James wydała kolejną część książki o historii Christiana Greya i Anastasii Steele, tym razem widzianą oczami męskiego bohatera. Chyba każda księgarnia ma tą pozycję w Top 10 najchętniej kupowanych książek. Niektóre tytuły są zaś popularne od bardzo długiego czasu, nie schodząc z czołówki książek najlepiej się sprzedających, oczywiście w odniesieniu do konkretnej dziedziny. A jest ich sporo. Świetnie zaopatrzone księgarnie mają bowiem różne działy, począwszy od książeczek dla dzieci, przez tanie podręczniki, książki kulinarne i o zdrowym żywieniu, tak lubiane w naszym kraju poradniki, aż po literaturę piękną. Zatem warto zarezerwować sobie czas na przeglądanie wirtualne najnowszych propozycji. I połechtać swoje czytelniczego tym, jak wspaniale podnosi się statystyki czytelnictwa w kraju. Poza tym nic tak nie poprawia humoru jak pięknie wydana i wciąż pachnąca drukarnią książka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here