Indywidualny mikrorachunek podatkowy

Wraz z początkiem roku 2020 każdy podatnik – zarówno przedsiębiorca jak i osoba fizyczna – będzie opłacać PIT, CIT oraz VAT na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy. Dotychczas podatki płaciliśmy na zróżnicowane numery rachunków konkretnych urzędów skarbowych – każdy z nich miał swoje konta, odmienne w zależności od rodzaju podatku.

Gdy zmienialiśmy miejsce zamieszkania i tym samym naszą przynależność do urzędu skarbowego, trzeba było także zmienić numery kont do płacenia podatków, co niejednokrotnie bywało uciążliwym zadaniem. To zmieni się od 1 stycznia, ponieważ w świetle nowych przepisów każdy podatników ma obowiązek wygenerować własny mikrorachunek podatkowy, który pozostanie z nim na stałe.

Aby otrzymać swój indywidualny numer rachunku, możemy osobiście udać się do dowolnego urzędu skarbowego lub wygenerować go na stronie podatki.gov.pl, za pomocą udostępnionego przez Ministerstwo Finansów narzędzia (generator działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu). Będziemy w tym celu potrzebować numeru PESEL (jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej lub nie jesteśmy zarejestrowanymi podatnikami VAT) albo numeru NIP (gdy prowadzimy działalność gospodarczą, jesteśmy podatnikami VAT czy też płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne/składek zdrowotnych).

Kiedy należy o to zadbać?

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą dostępne do 31 grudnia 2019 r. Nowy mikrorachunek powinniśmy wygenerować przed pierwszą płatnością podatku, więc w przypadku osób fizycznych ostateczną datą może być nawet koniec kwietnia. Jeśli zajmiemy się tym wcześniej, ale w momencie rozliczania podatków zapomnimy nasz numer – nie będzie żadnego problemu, ponieważ raz przypisany do podatnika mikrorachunek podatkowy pozostaje niezmienny i będzie zawsze dostępny na naszym koncie w generatorze. Sam rachunek będzie składał się z 26 znaków, spełniających standard NRB, czyli normę stosowaną w obrocie krajowym w zakresie numeracji rachunków oraz standard IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here