Wiele osób nie czerpie satysfakcji ze swojego obecnego stanowiska i nie podoba im się perspektywa pracy na kogoś. Chyba każdy z nas kiedyś myślał o tym, aby samodzielnie zasiąść w fotelu prezesa, jednak niestety nie jest to takie proste. Wiedza, doświadczenie czy chociażby dobry biznesplan to coś, co jest niezbędne na starcie własnej działalności. Drugą sprawą jest budowanie wizerunku marki, które niekiedy trwa wiele lat. Franczyza to pomysł na własną działalność dla tych, którzy chcą ułatwić sobie zadanie tworzenia własnej firmy, otrzymać szkolenia oraz pracować pod szyldem dobrej marki. Jak to działa i czy to się opłaca? Podpowiadamy.
Franczyza – co to znaczy?
Franczyza w biznesie jest swego rodzaju układem między przedsiębiorcą, a siecią franczyzową. Dzięki niej można rozpocząć własną działalność na podstawie gotowego modelu biznesowego i posługiwać się logiem firmy, która już cieszy się zaufaniem klientów. Franczyzodawca szkoli nas i pomaga w wielu kwestiach. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapoznać się ze specyfiką branży, nawet jeżeli nie mamy dużego doświadczenia. Tutaj https://allebiznes.pl/category/franczyza/stacje-paliw-i-artykuly-motoryzacyjne/ można sprawdzić na przykład franczyzy z sektora motoryzacyjnego. Rozważając przystąpienie do sieci franczyzowej powinniśmy jednak mieć na uwadze, że w zamian za kompleksowe wsparcie, będziemy musieli uiścić opłatę franczyzową, wyznaczoną przez naszego partnera biznesowego oraz ponieść koszt inwestycji.
Franczyza – czy warto?
Przed podjęciem decyzji o współpracy franczyzowej, warto rozważyć za i przeciw. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na naszą rynkową konkurencję. Jeśli na przykład chcemy otworzyć sklep spożywczy, będziemy prawdopodobnie mieć wielu rywali. Tutaj https://allebiznes.pl/category/franczyza/spozywcze-i-przemyslowe/ można sprawdzić ile opcji jest dostępnych w takim wypadku. Warto zatroszczyć się zatem o dobry punkt w pobliżu osiedla mieszkalnego i sprawdzić, czy franczyzodawca gwarantuje nam wyłączność terytorialną. Dobrze jest też wybrać branżę, w której mamy już jakieś doświadczenie, aby ułatwić sobie pierwsze miesiące prowadzenia działalności. Wówczas będziemy też mieć bardziej realistyczne spojrzenie na to, jak szybko zwróci nam się inwestycja.