Producenci telewizorów wciąż wdrażają nowe technologie, przekonując, że są najlepsze. Jedną z najlepiej się sprzedających jest Ultra High Definition, popularnie zwana 4K UHD. Co prawda dobry Smart TV UHD 4K do niedawna odstraszał ceną, ale teraz można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert.

Telewizory 4K UHD goszczą w wielu domach miłośników rozrywki – popularne są m.in. modele Samsunga, Philipsa czy Panasonica. Aby znaleźć dobry Smart TV UHD, warto co nieco wiedzieć o samej technologii i orientować się, na co zwrócić uwagę w sklepie.

4K UHD – co to jest?

Ultra High Definition (Ultra HD/UHD) czy też 4K oznacza rozdzielczość ekranu. Określenia te stosowane są przez różnych producentów, dlatego można spotkać się z różnymi nazwami. Obraz w 4K ma aż 3840×2160 pikseli, czyli cztery razy więcej niż FULL HD.

Co więcej, Ultra HD zapewnia aż 8 milionów pikseli na ekranie i znacznie lepszą jakość nagrania. Zaletą tych telewizorów jest również szereg funkcji dodatkowych, głównie dostępnych w dobrym Smart TV UHD 4K.  

4K UHD w coraz lepszej cenie

Ceny telewizorów regularnie spadają, gdyż wchodzą nowe rozwiązania, a konkurencja jest duża. Dzięki temu mamy jednak duży wybór wśród modeli i firm produkujących sprzęt elektroniczny. Kiedy telewizory 4K podbijały rynek, były bardzo drogie, ale dziś można kupić wybrane modele nawet o połowę taniej.

Warto zatem skorzystać z obniżki cen telewizorów 4K. Najtańszy sprzęt kupimy już za mniej niż 2 tysiące złotych. Oczywiście na naprawdę dobry Smart TV UHD 4K warto przeznaczyć jednak więcej, ok. 3500-4000 zł.

Czy to na pewno 4K UHD?

Polecamy jednak zwrócić uwagę, czy wybrany model wyświetla obraz w RGB UHD (czerwony, zielony, niebieski). Może okazać się, że generuje go w RGBW UHD (czerwony, zielony, niebieski, biały), co oznacza dużo słabszy efekt. Jakość obrazu będzie zauważalnie gorsza, a zatem radzimy wziąć to pod uwagę. Na rynku są bowiem telewizory „4K” tylko z nazwy, które przede wszystkim kuszą ceną. Większość z nas uważa, że różnica w obrazie nie będzie aż tak ogromna, tymczasem zwykle jest odwrotnie. Można jednak zdecydować się też na zeszłoroczny model, który kupimy dużo taniej.

Szeroki wybór modeli

Przeglądając ofertę telewizorów dostępnych obecnie na rynku, można znaleźć naprawdę interesujące modele w dobrej cenie – w tym również dobry Smart TV UHD. Rozpiętość cen jest ogromna, podobnie jak możliwości poszczególnych telewizorów. Przed dokonaniem zakupu warto określić swoje oczekiwania i potrzeby. Często kupujemy sprzęt lepszy niż potrzebujemy, skuszeni promocjami lub namową sprzedawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here