ZUS

Mały ZUS plus jest to propozycja nowej ulgi ubezpieczeniowej dla przedsiębiorców. Jednak nie każdy, może z niej skorzystać. Dowiedz się, jakie należy spełniać warunki, aby móc ją dostać. Inicjatywa Mały ZUS Plus weszła w życie od 1 lutego 2020 roku. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i spełniają warunki tego programu, mogą bez problemu z niej skorzystać. Dowiedź się jakie są warunki tej ulgi i dla kogo konkretnie jest przeznaczona. Zaczynamy!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/maly-zus-plus-2020-podstawowy-przewodnik-dla-zainteresowanych/ 

Ulgi dla przedsiębiorców

Dzięki Uldze na start przedsiębiorca jest zwolniony z płacenia składek ubezpieczenia społecznego przez pół roku. Obowiązkowo płacimy tylko za składkę zdrowotną.

Drugim stopniem są obniżone przez 24 miesiące składki ZUS. Z tej ulgi skorzystasz od razu po zarejestrowaniu firmy lub po zakończeniu Ulgi na start. W tym przypadku płacisz ubezpieczenie społeczne, choć jest ono niższe.

Po dwóch latach masz do wyboru płacenie standardowej stawki ZUS, albo przejście na Mały ZUS plus. Dla kogo jest przeznaczony? 

Dla kogo przeznaczony jest Mały ZUS Plus?

Żeby móc skorzystać z takiej ulgi nasz przychód nie może przekroczyć 120 tys. zł przez cały 2019 rok. Jeśli masz co do tego wątpliwości najlepiej użyć kalkulatora. Jeśli działalność była prowadzona tylko przez jakąś część 2019 roku, to dzielisz 120 tys. zł przez liczbę dni kalendarzowych w poprzednim roku kalendarzowym. Następnie wynik mnożysz przez liczbę dni kalendarzowych, w których prowadziłeś swoją firmę. Uzyskana liczba jest to Twój limit. 

Kolejnym warunkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez przynajmniej 60 dni kalendarzowych. Są to podstawowe zasady umożliwiające skorzystanie z Małego ZUS’u Plus, a także do płacenia obniżonych składek przez 24 miesiące.

Ile wynosi Mały ZUS Plus?

Z takim rodzajem ulgi nasza składka liczona jest od dochodu, który uzyskaliśmy ubiegłym roku. Do obliczania podstawy wymiaru składek służy Kalkulator ZUS. Znajdziemy go na stronie www.eskladka.pl/Calculator

W czasie korzystania z ulgi mamy możliwość opłacana składki ubezpieczenia w poszczególnych miesiącach. Są to ubezpieczenia od podstawy wymiaru obliczonej na kalkulatorze ZUS lub od kwoty wyższej. Z Małego ZUS-u plus, nie może korzystać jednak każdy.

Nie mogą z niego korzystać osoby, które w poprzednim roku prowadziły działalność jako:

• osoba wykonująca wolny zawód, 

• twórca artystyczny,

• wspólnik w spółce,

• osoba prowadząca szkołę,

• osoba prowadząca przedszkole.

Zobacz też: http://www.7dak.pl/obnizone-skladki-zus-kogo-obowiazuja-i-na-jakich-warunkach/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here