Jako pracodawca ponosisz pewną odpowiedzialność za motywację i dobre samopoczucie swoich pracowników

Jako pracodawca ponosisz pewną odpowiedzialność za motywację i dobre samopoczucie swoich pracowników. Aby zespół działał jak najlepiej, wszyscy członkowie muszą być w pełni zaangażowani. Ważne jest, aby zrozumieć, że prawdziwe zaangażowanie oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi i odkryć, co naprawdę napędza motywację danej osoby.

Słuchaj o występujących problemach i odpowiadaj na potrzeby twoich pracowników, aby zapewnić wysoki poziom zaangażowania w twojej firmie. Szybkie dostrzeżenie znaków ostrzegawczych  pracownika, który traci zapał i reakcja na nie może pomóc w zachowaniu ogólnego zadowolenia.

Jeśli obawiasz się, że któyś z twoich pracowników nie ma motywacji, oto siedem typowych kwestii, które mogą być przyczyną problemu.

 1. Brak wizji zawodowej

Pieniądze są tylko częścią motywacji pracownika. Większość ludzi chce jasnych celów związanych z karierą, aby czuć, że jest postęp w ich organizacji. Wizja kariery może być przydatnym procesem w ustalaniu jasnych, długoterminowych celów dla pracowników, tak aby mogli aktywnie pracować na rzecz przewidywanych rezultatów.

 2. Niepewność zatrudnienia

Kontynuując powyższy punkt, brak wizji zawodowej może wywołać poczucie niepewności. Wszyscy pracownicy chcą mieć poczucie bezpieczeństwa i długowieczności swoich ról, a pracodawca musi im to ułatwiać dzięki regularnemu coachingowi i ustalaniu celów.

 3. Uczucie niedocenienia

Jeśli pracownik czuje, że jego wysiłki nie zostały zauważone lub docenione, wkrótce zacznie mu brakować energii i zaangażowania w swojej roli. Ważne jest, aby świętować sukcesy i nagradzać tam, gdzie jest to konieczne. Postaraj się, aby wszelkie, również te mniejsze osiągnięcia, zostały wyróżnione.

 4. Brak możliwości rozwoju

Regularne szkolenia i możliwości rozwoju mogą zwiększyć motywację i zaangażowanie pracowników. Większość pracowników będzie cenić możliwość rozszerzenia i poprawy swoich umiejętności i wiedzy. Gdy w miejscu pracy czuje się stagnację, brak postępów i  inspiracji, poziom motywacji pracowników szybko maleje. Proś o regularne opinie od swojego zespołu, aby zobaczyć, gdzie zwiększone szkolenia lub możliwości rozwoju byłyby najlepiej ulokowane i docenione. Jeśli szukasz organizatora szkolenia dla firm poznańska firma AmBiznes może ci w tym pomóc. Odwiedź stronę internetową www.ambiznes.pl aby zapoznać się ze szczegółami oferty.

 5. Słaby leadership

Skuteczne przywództwo jest istotnym czynnikiem motywującym pracowników. Jeśli brakuje silnego przywództwa, niektórzy pracownicy mogą poczuć się zdemoralizowani. Przełożeni muszą mieć elastyczne, integracyjne podejście, jeśli chodzi o zarządzanie zespołem i być w stanie komunikować się jasno, jednocześnie wzbudzając zaufanie i koncentrację.

 6. Konflikt

Konflikt w miejscu pracy jest ogromnie szkodliwy. Zdrowa debata jest często produktywna, ale ważne jest, aby być dobrym obserwatorem i wykrywać wszelkie formy zastraszania czy mobingu. Niektórzy pracownicy mogą nie chcieć mówić otwarcie o problemach w kwestiach związanych z kolegami z pracy – dlatego anonimowa ankieta dla pracowników może pomóc w ujawnieniu wszelkich problemów.

  1. Nierealistyczne obciążenie pracą

Ważne jest, aby sprawdzać oczekiwania i wymagania stawiane pracownikom. Jeśli ktoś czuje się przeciążony dużym, niemożliwym do wykonania obciążeniem pracą, może wkrótce stać się rozczarowany, zestresowany i stracić motywację. Podobnie, jeśli pracownik ma zbyt małe obciążenie pracą lub nie jest wystarczająco zróżnicowany, może szybko stracić zainteresowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here