Własne cztery kąty są marzeniem wielu osób. Jednak droga do własnego mieszkania jest przeważnie kręta i wyboista. Główną przeszkodą w zakupie mieszkania jest zazwyczaj brak odpowiednich środków. Nie ma co jednak załamywać rąk. Wystarczy udać się do banku po kredyt hipoteczny. Jest to najkrótszy i najszybszy sposób na sfinansowanie zakupu mieszkania. Jak wygląda procedura przyznawania kredytu mieszkaniowego? Na co trzeba zwrócić uwagę podczas starania się o taki kredyt? Nasuwa się wiele pytań. Postaramy się na nie odpowiedzieć w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.
Zaciągnięcie kredytu to popularny sposób na finansowanie różnych potrzeb. Zazwyczaj mamy do czynienia z kredytem gotówkowym. Podczas starania się o kredyt gotówkowy wnioskujemy o określoną kwotę pieniędzy. Kredyt na mieszkanie ma podobną konstrukcję do kredytu gotówkowego. Jednak podstawową różnicą pomiędzy nimi jest cel, na który dany kredyt może zostać udzielony. Kredyt hipoteczny może zostać udzielony wyłącznie na cele związane z nieruchomościami. Bank może skredytować zakup mieszkania na rynku pierwotnym oraz wtórnym. W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym taki kredyt można zaciągnąć już na etapie budowy danego lokalu.
Kto może dostać kredyt mieszkaniowy?
Ostateczna decyzja zawsze zależy od banku udzielającego kredyt. Jak odbywa się procedura przyznawania kredytu mieszkaniowego? Najważniejszym elementem tej procedury jest ustalenie zdolności kredytowej wnioskodawcy. Zdolność kredytowa wnioskodawcy ustalana jest na podstawie kilku istotnych czynników. Do najważniejszych z nich należą wysokość stałych dochodów wnioskodawcy oraz suma wszystkich ponoszonych wydatków i zobowiązań. Na podstawie analizy zdolności kredytowej bank ustala dostępność kredytu mieszkaniowego wraz z kwotą, o którą można wnioskować.
Ile kosztuje kredyt na mieszkanie 2022?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Podstawowym kosztem, który ponosi kredytobiorca jest oprocentowanie kredytu. Kredyty mieszkaniowe to zobowiązania długoterminowe. Dlatego większość ofert bankowych oparta jest na zmiennym oprocentowaniu. Koszt takiego kredytu może rosnąć z biegiem czasu wraz ze wzrostem stopy WIBOR. Na całkowity koszt kredytu ma również wpływ okres kredytowania. Krótszy okres kredytowania oznacza jednocześnie niższe koszty. Przy wnioskowaniu o długi okres kredytu możemy spodziewać się niższej raty. W konsekwencji jednak całkowity koszt kredytu będzie znacznie wyższy. W orientacji w wysokości całkowitych kosztów pomaga RRSO. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu. Parametr ten określa stosunek procentowy wszystkich ponoszonych kosztów do wnioskowanej kwoty kredytu.
Jak wybrać kredyt mieszkaniowy?
Jest to zobowiązanie długoterminowe. Dlatego warto postarać się, żeby ponoszone koszty kredytu były jak najmniej dolegliwe. Samo oprocentowanie kredytu to jeszcze nie wszystko. Jest ono znacznie niższe w porównaniu z kredytem gotówkowym. Ma na to wpływ długi okres kredytowania. Jednak banki stosują również inne koszty. Mowa tutaj o prowizjach i ubezpieczeniach. Warto skorzystać z kalkulatora kredytu. Jest to wygodne podsumowanie wszystkich ofert. Z łatwością wskaże ono najlepsze kredyty mieszkaniowe. W kalkulatorze wystarczy wpisać kwotę wnioskowanego kredytu oraz okres kredytowania. Otrzymamy oferty kredytów z czytelnie przedstawionymi parametrami. Pozostaje tylko wybrać najlepszy kredyt i skontaktować się z bankiem.
Jak wygląda procedura przyznania kredytu mieszkaniowego?
Jest ona znacznie bardziej skomplikowana w porównaniu z innymi rodzajami kredytu. Pierwszym krokiem jest ustalenie zdolności kredytowej wnioskodawcy. Banki przyjmują dosyć rygorystyczne założenia. Spowodowane jest to tym, iż wniosek dotyczy zobowiązania długoterminowego. Kondycja finansowa kredytobiorcy może zmieniać się z biegiem czasu. Po ustaleniu zdolności kredytowej kolejnym krokiem jest podpisanie umowy rezerwacyjnej z deweloperem. Na tym etapie rozpoczyna się etap kompletowania dokumentów wymaganych do przyznania kredytu. Cały proces może być rozciągnięty w czasie. Warto zarezerwować na niego nawet kilka miesięcy. Po przyznaniu kredytu następuje podpisanie ostatecznej umowy z deweloperem. Po przyznaniu aktu notarialnego wystarczy już tylko odebrać klucze do nowego mieszkania. Powyższa procedura dotyczy mieszkań zakupionych na rynku pierwotnym. W przypadku mieszkań na rynku wtórnym jej przebieg jest dosyć podobny.
Najpopularniejszym przeznaczeniem kredytu hipotecznego jest zakup mieszkania od dewelopera. Na stronie https://www.bankier.pl/smart/kredyt-na-mieszkanie możemy jednak znaleźć informacje o innych opcjach. Taki kredyt może zostać przeznaczony między innymi na zakup działki budowlanej, zakup lub budowę domu lub refinansowanie kredytu hipotecznego zawartego w innym banku. Warto więc korzystać z informacji dostępnych na branżowych portalach finansowych. Jest to najlepsze źródło wiedzy o kredytach hipotecznych. Spłata kredytu będzie obciążeniem budżetu przez kilka dekad. Trzeba ten okres dobrze wykorzystać i sprawić, że pieniądze z kredytu zostaną efektywnie wydane.