praca

Wraz z nowym rokiem wiele się zmieniło w kwestii finansów i podatków w Polsce. Zapowiadany od wielu miesięcy Nowy Ład stał się naszą codzienną rzeczywistością, dla niektórych bardzo szarą i ponurą, a dla innych wręcz przeciwnie. Wiele osób w Polsce się zastanawia jak Nowy Ład wpłynie na rynek pracy dziś oraz w naszej najbliższej przyszłości. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest to, iż nowe zasady podatkowe wywołały duży chaos i nieład w księgowości praktycznie wszystkich firm i przedsiębiorstw, również w sferze budżetowej.

Rynek pracy w Polsce aktualnie jest całkiem stabilny, pomimo światowej pandemii, przez którą wiele małych przedsiębiorstw musiało skończyć swoją działalność. Jednak są i tacy, którzy na ogólnoświatowym chaosie dużo zyskali. Jak więc będzie wyglądać nasza rzeczywistość, gdy Nowy Ład wejdzie na dobre w nasze życie? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Specjaliści w całym kraju próbują zrozumieć nowy system, który wcale nie jest prosty. Wydaje się, że zamiast ułatwić nam życie, dodatkowo nam je skomplikował. Do tej pory pewne jest to, iż na Nowym Ładzie skorzystają ci najmniej zarabiający, a więc osoby, których zarobki plasują się poniżej średniej krajowej.

Osoby zarabiające tak zwaną średnią mają nieco bardziej skomplikowaną sytuację. Tutaj nie da się jednoznacznie powiedzieć, czy osoby te zyskają czy też stracą na Nowym Ładzie. Duże korporacje z pewnością nie odczują większych różnic w przychodach. Oferty pracy w Polsce oferowane przez duże firmy mają się świetnie. Nie zauważono większych różnic w odniesieniu do poprzedniego roku, jednak wszystko stanie się bardziej klarowne, gdy Nowy Ład zagości na dobre. Na ten moment ciężko powiedzieć jak Nowy Ład wpłynął na rynek pracy w Polsce, przynajmniej w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw. Te mniejsze, niestety już dzisiaj czują jego skutki. Dwuletnia pandemia, a do tego zmiany podatkowe, to nie lada wyzwanie dla małych przedsiębiorców. Niestety wielu z nich nie przetrwało tej próby i musieli pozamykać swoje biznesy. Wiele osób musiało się przekwalifikować, co kosztowało ich zarówno czas jak i pieniądze. Nie licząc strat w postaci zamknięcia swoich biznesów, niektórym ludziom ciężko odnaleźć się na rynku pracy w roli pracownika na umowę o pracę. Własny biznes dawał im niezależność i poczucie kontroli nad własnymi finansami. W momencie zmiany formy zatrudnienia, wiele osób ma ewidentne problemy z przestawieniem swojego trybu życia.

Więcej na ten temat przeczytasz na https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,168674,28026585,rynek-pracy-jak-nowy-lad-wplynie-na-rynek-pracy.html.

Rynek pracy w Polsce

Nowy ład to nie tylko zmiany podatkowe na rynku pracy, chociaż tych skutki odczuje każdy człowiek pracujący w Polsce. To również zmiany cen na półkach w sklepach, już dziś idąc do marketu możemy zobaczyć produkty o zerowym podatku vat. Jak to wpływa na nasze portfele? Mimo zerowego vat-u na niektóre rodzaje żywności, pędząca inflacja i tak odbije się na naszych portfelach. W ostatnim czasie widzimy również obniżki cen paliw, co oczywiście może, ale nie musi korzystnie wpłynąć na nasz budżet domowy. O Nowym Ładzie trudno mówić w oderwaniu od innych rodzajów podatków które nas otaczają na co dzień.

Wiele osób uważa, iż skutki wprowadzenia nowego ładu zobaczymy dopiero za kilka miesięcy. Jest to prawidłowe podejście, gdyż sytuacja jest dosyć dynamiczna, niektóre podpunkty nowych przepisów są korygowane, inne zupełnie usuwane, więc ciężko powiedzieć, jak sytuacja będzie wyglądała po wszystkich poprawkach. Jedno jest natomiast pewne – skutki Nowego Łady w większym bądź mniejszym stopniu odczuje każdy z nas. Niektórzy już dzisiaj widzą większe wpływy na swoje konta bankowe, inni spodziewali się, że na Nowym Ładzie zyskają, a niestety stracili.

Ciężko stwierdzić jak będzie wyglądała ostateczna forma zmian podatkowych. Każdy z nas powinien się jednak zainteresować tematem, ponieważ podatki dotyczą praktycznie każdego z nas, już od najmłodszych lat życia. Nowy Ład wpływa nie tylko na osoby w wieku produkcyjnym, ale również na emerytów i rencistów. Tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kto zyska, a kto straci na Nowym Ładzie. Na ten moment pewne jest to, iż na nowych zmianach podatkowych zdecydowanie stracą małe przedsiębiorstwa i jednoosobowe działalności gospodarcze. Jak sytuacja rozwinie się w najbliższych miesiącach? Eksperci i analitycy próbują przewidzieć sytuację, jednak nie wszyscy są ze sobą zgodni. Przewidywane są oczywiście zmiany na rynku pracy, jednak ciężko powiedzieć w którym kierunku one będą podążać.

Czy Nowy Ład okaże się totalną porażką? A może wręcz przeciwnie i dzięki niemu przeciętny Polak będzie w stanie się wzbogacić? Na te pytania ciężko odpowiedzieć, pewnie jest jednak to, iż Nowy Ład dużo namieszał w księgowości i finansach w naszym kraju. Zmiany podatkowe z pewnością były potrzebne, jednak czy aktualna forma jest dobrym rozwiązaniem, czy potrzebuje jeszcze kolejnych poprawek? Część pracodawców zyskała, a część straciła na Nowym Ładzie, a to odbije się bezpośrednio na zwykłych pracownikach. Nowy Ład z pewnością potrzebuje czasu, aby na dobre zagościć w naszym kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here