skaner

Choć wiele osób ceni sobie urządzenia 3w1, to jednak nie zawsze korzystanie z nich jest wygodne. Osobny, wolnostojący skaner to często o wiele lepsze rozwiązanie w biurze, a czasem także i w domu. Jak wybrać najlepszy model dla naszych potrzeb?

  1. Jak wybrać skaner do domu?
  2. Jak wybrać skaner do pracy?
  3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jak wybrać skaner do domu?

Skaner domowy powinien być przede wszystkim zgrabny i nie zajmować zbyt wiele miejsca. Dobrze sprawdzą się tutaj modele płaskie, przypominające trochę zeszyt – ot, kładziemy dokument na szklanej powierzchni, zamykamy i czekami aż urządzenie wykona swoją pracę. Zdecydowanie warto jest zwrócić uwagę na jakość skanu, chociaż zazwyczaj nie będziemy potrzebować aż tak wysokich rozdzielczości, jakich używa się do zastosowań profesjonalnych. Jeżeli zależy nam na dobrym stosunku jakości do ceny, powinniśmy skupić się bardziej na średniej lub wyższej półce modeli.

Jak wybrać skaner do pracy?

Wybierając skaner do pracy warto mieć na względzie, że będzie on używany przez wiele osób. Z tego względu dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na nieco bardziej „pancerny” model, tak aby nikt nie uszkodził go przedwcześnie. Same wymagania co do jakości będą różnić się w zależności od tego, jaką pracę wykonujemy. Przykładowo, zwykłe biuro zadowoli się prostszą maszyną podczas gdy fotograf musi posiadać model działający z najlepszą możliwą jakością. Jeżeli potrzebujemy skanować niewielkie porcje tekstu czy obrazu, ale za to chcemy mieć pełną mobilność, warto jest zastanowić się nad skanerem ręcznym – można go zabrać wszędzie, a sam świetnie sobie poradzi z niewielkimi obszarami do uwiecznienia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Istnieje wiele elementów, na które dobrze jest zerknąć w momencie zakupu skanera. Pierwszą jest oczywiście sam rodzaj – przenośny, płaski czy szczelinowy – a także maksymalna rozdzielczość z jaką możemy skanować dokumenty. Dobrze jest również dowiedzieć się, jak dany model wypada w przypadku skanowania na czarno-biało, a jak w wersji kolorowej. O ile typowo biurowe urządzenie nie musi zachowywać wysokiej głębi kolorów, o tyle jeżeli chcemy skaner do obróbki obrazu czy zastosowań domowych, jest to już bardzo istotna cecha.

Kolejnym ważnym elementem jest wielkość samego skanera. W wielu przypadkach będziemy w stanie zadowolić się klasycznym urządzeniem, zdolnym pomieścić w sobie arkusze do formatu A4 włącznie. Jeżeli potrzebujemy obrabiać większe dokumenty, powinniśmy skłonić się bardziej w stronę skanerów wielkoformatowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here