Kredyt dla rolnika – co musisz wiedzieć

Jakie są kredyty dla rolników? Jak twoje gospodarstwo może zyskać, jeśli weźmiesz kredyt? Przeczytaj nasz miniporadnik i poznaj najważniejsze zagadnienia z zakresu kredytowania działalności rolniczej.

Finansowanie gospodarstwa rolnego

Obecnie rola rolnictwa w gospodarce bywa deprecjonowana, co jest zupełnie niesłuszne. Zresztą samo gospodarstwo rolne zwykle wygląda zupełnie inaczej, niż mogłoby się wydawać. Do efektywnego prowadzenia gospodarki potrzebna jest już nie tylko ziemia, ale i specjalistyczny sprzęt, który nierzadko kosztuje więcej niż samochód osobowy. Ponadto samo wyposażenie nie sprawi, że plony będą obfite, a trzoda zdrowa i silna – niezbędny jest ogromny nakład pracy. Nie można pominąć również faktu, że cały włożony wysiłek może pójść na marne z powodu wydarzeń losowych, jak choćby załamanie pogody czy nagła choroba zwierząt hodowlanych.

Na szczęście w dzisiejszych czasach rolnik ma wiele możliwości finansowania swojego gospodarstwa. I nie chodzi tu jedynie o przychody ze swojej działalności, które i tak często są sezonowe, w związku z czym bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie planowanie wydatków i dochodów. Kredyt dla rolnika może więc sprawdzić się w różnorodnych okolicznościach – począwszy od bieżącego finansowania gospodarstwa w mniej dochodowym okresie, aż po ratowanie sytuacji finansowej np. w przypadku nieudanych plonów.

Kredyt dla rolnika – jaki wybrać?

Większość banków ma bardzo bogatą ofertę kredytową dla rolników, co otwiera przed nimi niezwykle szerokie możliwości wyboru. Kredyt dla rolnika może się cechować preferencyjnymi warunkami, dzięki czemu jego zaciągnięcie jest jeszcze korzystniejsze. Jednym z najpopularniejszych rodzajów kredytów dla rolników są kredyty na prowadzenie działalności. W ten sposób możesz m.in. skuteczniej zaspokajać codzienne potrzeby gospodarstwa rolnego, wyremontować sprzęt lub zakupić nowy, a także nabyć środki do produkcji rolnej. Warto zauważyć, że część z wyżej wymienionych kredytów może być pozbawiona zabezpieczenia, co ułatwia zaciągnięcie zobowiązania. Pożyczki te są także dostępne dla gospodarstw o różnej wielkości.

Kredyty inwestycyjne dla rolników dają sposobność do powiększenia i unowocześnienia gospodarstwa, za ich pomocą możesz np. sfinansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Inwestycyjny kredyt dla rolnika przyda się także, jeśli dojdzie do konieczności zakupu maszyn lub urządzeń rolniczych. Stworzysz w ten sposób szanse na dalszy rozwój gospodarstwa. Jeżeli natomiast masz już kilka zaciągniętych kredytów i zaczynasz czuć, że tracisz grunt pod nogami, najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu dotychczasowe zobowiązania zostaną zamienione w pojedynczy kredyt, w wyniku czego zamiast kilku rat będziesz spłacał zaledwie jedną. Oprócz tego możesz także skorzystać z linii kredytów preferencyjnych, które mają wyjątkowo korzystne warunki spłaty.

Odnośnie do kredytów dla rolników bardzo istotne są też kryteria wyboru odpowiedniej oferty. Przeglądając dostępne możliwości, należy wziąć pod uwagę nie tylko kwotę pożyczki, ale również oprocentowanie, wysokość rat oraz ich liczbę, a także RRSO – ten wskaźnik jest ważnym czynnikiem przy porównywaniu kredytów w różnych bankach. Jeżeli chcesz rozwinąć swoje gospodarstwo rolne lub chwilowo utraciłeś płynność finansową, rozważ wzięcie kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here