Planujesz zacząć gromadzić pieniądze z myślą o finansowym zabezpieczeniu swojej dalekiej przyszłości? A może po prostu potrzebujesz zbudować fundusz awaryjny, którym będziesz swobodnie dysponować w okresie wzmożonych wydatków? Poznaj konta oszczędnościowe i sprawdź, czy to rozwiązanie dedykowane Tobie.
Dla ponad 30 proc. Polaków konta oszczędnościowe są sposobem na systematyczne odkładanie pieniędzy. Jest to bezpieczna forma pomnażania zgromadzonych środków – daje gwarancję kapitału oraz pewność zysków. Zanim jednak założysz rachunek oszczędnościowy, warto poznać najważniejsze fakty o tym produkcie bankowym.
Konto oszczędnościowe – tylko przy koncie osobistym?
Aby móc oszczędzać, trzeba najpierw otworzyć konto osobiste. Plusem jest jednak to, iż otwarcie rachunku oszczędnościowego jest bezpłatne.
Założenie konta odbywa się wyłącznie na wniosek posiadacza rachunku osobistego. Można jednak złożyć dyspozycję jego otwarcia w momencie otwierania standardowego konta osobistego.
Możliwość zarabiania od pierwszej złotówki
Niski kapitał wcale nie jest przeszkodą do powiększania środków. Konta oszczędnościowe pozwalają osiągać zyski już od pierwszej złotówki. To, jak wysokie odsetki uda się wypracować w danym miesiącu, zależy od oprocentowania konta. Wybierając rachunek zwróć więc uwagę na ten parametr.
Przykładowo, Konto Oszczędnościowe dostępne w ofercie Toyota Banku pozwala zyskać nawet do 2% (w skali roku). Oprocentowanie uzależnione jest od wysokości zgromadzonej na rachunku kwoty – im wyższa, tym wyższe odsetki. Taka forma zwiększania oprocentowania dodatkowo motywuje do systematycznego oszczędzania.
Opłaty za prowadzenie rachunku – czy bank je pobiera?
Prowadzenie rachunku oszczędnościowego, podobnie jak jego otwarcie, jest z reguły bezpłatne. Trzeba jednak liczyć się z ewentualnością pobrania opłat w momencie dokonywania przelewu na rachunek osobisty. Niektóre banki pobierają jednorazową opłatę, którą zwracają w momencie nienaruszenia środków w danym miesiącu albo pobierają prowizję za drugi i kolejne przelewy w miesiącu.
Konto oszczędnościowe – czy to się opłaca?
Chociaż oprocentowanie rachunków oszczędnościowych nie zachęca do regularnego odkładania środków, warto mieć takie konto.
Rachunek oszczędnościowy:
- pozwala zgromadzić środki w ramach funduszu awaryjnego na niewielkie nieprzewidziane wydatki,
- daje swobodny dostęp do pieniędzy,
- pozwala oszczędzać każdemu – niezależnie od wysokości zarobków.
Warto przy tym pamiętać, że tego rodzaju konto stanowi także jeden z elementów dywersyfikacji portfela finansowego. Nie wszystkie oszczędności powinny być zgromadzone na lokatach czy ulokowane w obligacjach.