Przychodzi taki moment w życiu każdego człowieka, że musi podjąć ważną decyzję dotyczącą dalszego kształcenia. Wybór kierunku studiów bardzo często określany jest mianem pierwszego i najważniejszego kroku w dorosłe życie.
Co chcę studiować
Jeśli Twoją główną motywacją przy wybieraniu studiów jest przyszła praca, to zastanów się, czy specjalizacja, którą rozważasz, będzie potrzebna za 5, 10, a nawet 15 lat. Weź ponadto pod uwagę zachodzące zmiany technologiczne, społeczne i ekonomiczne a także dynamikę tych zmian. Gdy będziesz zastanawiać się nad wyborem kierunku studiów, pomyśl również o tym:
- W czym jestem dobry? – każdy ma wyjątkowe talenty i umiejętności: jeden pięknie rysuje, inny szybko uczy się języków, trzeci jest dobry w naukach ścisłych – ważne, aby odkryć swój talent;
- Co chcę robić w przyszłości? – jaka działalność i jaki zawód Cię interesuje, robienie czego sprawia, że czujesz się szczęśliwy;
- Jakie umiejętności muszę poprawić? – pomyśl, z czego musisz się dokształcić, zdobyć doświadczenie, aby stać się specjalistą w wymarzonej dziedzinie.
Wybór kierunków
W przypadku osób posiadających zdolności do przyswajania nauk ścisłych, jak najbardziej polecane są kierunki proponowane przez politechniki oraz wydziały chemii i informatyki przy uczelniach wyższych. Przy wyborze uczelni warto sprawdzić rankingi, poszukać informacji w internecie, dowiedzieć się, co uczelnia oferuje oprócz minimum programowego.
- Wybierz te kierunki studiów i uczelnie, gdzie:
- w skład grup wchodzi nie więcej niż 30 studentów;
- umiejętności praktyczne łączą się z wiedzą teoretyczną;
- istnieje możliwość uzupełnienia posiadanej wiedzy (aplikacja na studia magisterskie).
- Zapoznaj się z zasadami rekrutacji i wymaganiami obowiązującymi na poszczególne kierunki.
- Zwróć uwagę na treść programu
- Porównaj uczelnie, które oferują wybrane przez Ciebie kierunki studiów – przyjdź na spotkania z przedstawicielami uczelni lub odwiedź strony internetowe szkół wyższych.
- Zapytaj o zdanie innych – członków rodziny, przyjaciół, nauczycieli, doradców, studentów
Kierunki studiów cenione przez pracodawców
- Zarządzanie i marketing
- Energetyka, elektroenergetyka, sieci i systemy energetyczne
- Mechanika, budowa maszyn, automatyka, robotyka
- Ekonomia, finanse, rachunkowość
- Inżynieria środowiska, ochrona środowiska
- Górnictwo i geologia
- Chemia
- Inżynieria lądowa
- Ekonomia transportu, logistyka
- Zarządzanie i inżynieria produkcji
- Prawo i administracja
- Informatyka i telekomunikacja
- Elektronika, elektrotechnika
Kierunki, które z pewnością odpowiedzą na najnowsze trendy i zapotrzebowanie, to kierunki techniczne. Inżynierowie, informatycy i elektronicy to osoby, które na ogół bez problemu znajdują pracę. By zostać ekspertem w wybranej branży, nie wystarczy ukończyć właściwy kierunek studiów, trzeba rzeczywiście interesować się tematem. Młody człowiek, wybierając kierunek studiów, powinien przede wszystkim uświadomić sobie, że jego decyzja wiąże się nie tylko z perspektywą znalezienia pracy w przyszłości, ale tak naprawdę z całym dorosłym życiem.