Praca biurowa

Nie każdy jest stworzony do pracy fizycznej – a to ze względu na problemy zdrowotne, a to chociażby ze względu na brak predyspozycji. Praca fizyczna wiąże się z zupełnie innym rodzajem stresu, niż typowa praca biuro / administracja, trudno jest te dwa typy do siebie porównywać. Praca fizyczna łączy się naturalnie ze staniem, chodzeniem, używaniem siły, a czasem kolejnych czynności znacznie wykraczających poza obowiązki, które posiadają osoby pracujące typowo biurowo. Nie jest oczywiście przesądzone, że jeden albo drugi typ pracy powoduje mocniejszy lub mniejszy stres – czasami praca siedząca może dostarczyć pracownikowi takie ilości adrenaliny, że trudno byłoby mówić o czymś gorszym nawet w pracy fizycznej, czy nawet ekstremalnej. Trudno też porównywać predyspozycje różnych osób do tego samego rodzaju pracy i ich odporności na stres.

Praca biurowa należy do zajęć typowo organizacyjnych i umysłowych i powinna ją wykonywać osoba, która się w takim rodzaju pracy odnajduje. Zwykle wiąże się ona z wielogodzinną prać przy biurku i przy komputerze, które wymagają odpowiedniego ułożenia ciała po to, by nie nabawić się w tej kwestii żadnych schorzeń mających nieprzyjemne skutki w wieku późniejszym lub wręcz od razu. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad BHP. które powinny być przekazywane każdemu pracownikowi zanim ten zacznie wykonywać swoją pracę. Nie trzymanie się zasad BHP może skutkować poważnymi konsekwencjami, które w rezultacie mogą spowodować trwałą niezdolność do dobrej jakościowo pracy – jak w przypadku trwałego pogorszenia wzroku lub urazów kręgosłupa wynikających ze złej pozycji podczas pracy.

Praca administracyjna w zależności od poziomu stanowiska wiąże się z z różnego rodzaju odpowiedzialnością, która znacznie wpływa na jakość tej właśnie pracy – jest to jednak w dużej mierze zależne od charakteru osoby wykonującej pracę tego rodzaju.

Praca biurowa związana jest nie tylko z siedzeniem przy biurku. Często wiążą się z nią zakupy – nie zawsze online, czasem organizacje eventów związane z wyjściami i krótkimi wyjazdami, a czasem własnie organizowane są wyjazdy pracownicze, które wiążą się z całkowitą zmianą otoczenia na jakiś czas. Praca biurowa może być bardzo rutynowa i przewidywalna, ale nie zawsze tak jest. Jeśli więc zależy nam na konkretnym jej rodzaju warto o wszystko dopytać się potencjalnego pracodawcy zanim zdecydujemy się podjąć jakiekolwiek zobowiązania na dłuższy czas.

Przede wszystkim ważne jest, aby trafić do miejsca, gdzie przestrzegane są wszelkie zasady BHP oznaczające bezpieczeństwo zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy – jedno jest silnie związane z drugim. Jeżeli wszelkie formalności są już za nami, a zasady wykonywania pracy są już dla nas jasne warto pokusić się o wczytanie w umowę, która powinna zawierać wszelkie interesujące nas aspekty. Nie trzeba bać się pytać i zwracać uwagi, bo kto, jeśli nie my będzie w stanie zwrócić na wszystko zainteresowanie pracodawcy? Dbajmy o swój interes od samego początku, to naprawdę ważne.

Zobacz też: Sekretarka – praca, zarobki, wykształcenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here